CZK/€ 25.360 -0,26%

CZK/$ 23.264 -0,21%

CZK/£ 30.176 -0,24%

CZK/CHF 25.982 -0,31%

15. 04. 2020

0 komentářů

Inflace na rychlém ústupu

 

Chod české ekonomiky budou ještě dva měsíce (přesněji do 8. června) ovlivňovat vládní regulace. Až v tomto termínu, pokud vše půjde dobře, se budou moci uvolnit poslední služby, tedy hotely a restaurace, obchody nad 1000 metrů čtverečních (které nejsou v nákupních centrech), taxislužby, divadla apod. Ale ani to nebude znamenat úplný návrat do před korona-krizových podmínek, protože například hromadné kulturní akce zůstanou i nadále zapovězeny. Velkou neznámou navíc zůstává návrat běžného režimu na české hranice, a tedy i celkové uvolnění turistického ruchu. Budou to celkem tedy více než tři měsíce fungování ekonomiky v omezeném režimu, který se nepochybně výrazně projeví na jejím výkonu.

Loading 


Máme už jeden měsíc v podstatě za sebou, nicméně v rukou žádná tvrdá data, která by ukázala, jak se s omezeným režimem dokázal vyrovnat podnikatelský sektor. První údaje z trhu práce zatím nenaplnily některé katastrofické scénáře propouštění, byť změnu trendů na tomto trhu již docela jasně naznačily. Včera zveřejněná březnová inflace nám zase ukázala, jak se ceny zboží a služeb vyvíjely v první polovině tohoto měsíce, tedy před zavedením nouzového stavu. Ve srovnání s únorem poklesla o tři desetiny procentního bodu, a to především zásluhou zlevňování pohonných hmot postupně reagujících na rekordní propad cen ropy na světových trzích. V důsledku dalšího zvýšení cen se potraviny tentokrát staly nejvýznamnějším inflačním faktorem, na prvním místě tak vystřídaly doposud panující náklady na bydlení.

Byť inflace zůstala i tentokrát nad horní hranicí tolerančního intervalu ČNB, čeká ji už velmi brzy rychlý pokles, a ještě v letošním roce by se dokonce mohla vrátit na cílovou úroveň centrální banky. Další zlevňování pohonných hmot tak může vykompenzovat schválené zvýšení spotřebních daní, a navíc zafunguje i vyšší srovnávací základ z loňského roku, kdy inflace prudce mířila vzhůru. Změny na realitním a energetickém trhu by se postupně měly zase přepsat do nákladů na bydlení a rovněž inflaci korigovat směrem dolů. Nejistota tak bude dál panovat především u potravin. V každém případě inflace dál nebude limitovat rozhodování centrální banky, která nejspíše na svém dalším zasedání znovu sníží svoji hlavní úrokovou sazbu. Pokud ČNB vydrží vyčkat až do nejbližšího pravidelného zasedání (7. května), bude mít v rukou i březnové – ještě horké – výsledky z reálné ekonomiky.

Petr Dufek
Analytik ČSOB

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články

Trhy klamou silným růstem, za ním se skrývá vcelku znepokojivý příběh

Americké akciové trhy jako celek nejsou nyní levné, na tom se shodne drtivá většina expertů. Vlastně na historické poměry jsou spíše drahé. Například Shiller PE ratio (poměr zisků k ceně akciového indexu S&P 500 ošetřený o inflaci) je nyní roven 36,3, což je za posledních více než […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

16. 07. 2024

Analýza: Akcie jako hrad z písku spojený s extrémní koncentrací indexu

V minulých výhledech jsme poukazovali na to, že se vzestup AI a léků proti obezitě vzpírá gravitačnímu zákonu světa financí a zvládá do značné míry kompenzovat nepříznivé vlivy vysokých úrokových sazeb. Proto jsme také nedoporučovali investovat do technologických akcií. Celý duben to vypadalo jako správná volba, protože trhy […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

12. 07. 2024

Trh korporátních dluhopisů v ČR dynamicky roste, k maximu má však ještě daleko

Společnosti v České republice vydaly v roce 2023 korporátní korunové dluhopisy o celkovém objemu 37,4 miliardy korun. Oproti roku 2022 to představuje nárůst o více než 75 % a došlo tak k narovnání propadu způsobenému makroekonomickou situací na trhu. Kupónové výnosy podlimitních i nadlimitních emisí loni dosáhly svého historického maxima.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

11. 07. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *