Neděle 16. května. Svátek má Přemysl.

Inflace na dvouprocentním cíli, konci kurzového závazku nic nebrání

Investice 10.01.2017 | 09:16 0 Komentářů

Česká inflace v prosinci pokračovala v rychlém růstu a vyšplhala se již na 2,0 %. Dosáhla tedy inflačního cíle ČNB. Důležité je, že k vyšší inflaci nepomáhají pouze ceny pohonných hmot, ale vysoko se nachází i jádrová inflace a ceny potravin. Cenový růst brzdí pouze regulované ceny.

Podle našeho odhadu v lednu inflace zvolní pod dvě procenta, ale v únoru se na inflační cíl znovu vrátí a bude se kolem něj stabilně držet. Uvolňují se tak ruce ČNB, které se tak splní podmínka pro zrušení kurzového závazku. Očekáváme, že k jeho odstranění dojde již ve druhém čtvrtletí roku.

V lednu totiž cenový růst ještě zbrzdí pokles cen energií, hlavně plynu a tepla. Inflační tlaky na druhé straně podporují jak ceny pohonných hmot, tak ceny potravin. Jejich meziroční ceny rostou nejenom kvůli efektu statistické základny, ale u cen pohonných hmot i kvůli zvyšující se ceně ropy na světových trzích. Překvapením je navíc i růst jádrových cen, jejich inflace již podle našich výpočtů dosahuje dvou procent. Široce rozložený cenový růst by měl zaručit, že se inflace kolem 2 % udrží po celý letošní rok.

VIKTOR ZEISEL
Economist
Investment Banking

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.