CZK/€ 24.760 +0,02%

CZK/$ 22.861 -0,28%

CZK/£ 28.837 +0,15%

CZK/CHF 25.261 +0,01%

11. 03. 2021

0 komentářů

Inflace na cestě k cíli ČNB

 

Včera zveřejněná česká inflace sice dopadla o jednu desetinu procentního bodu lépe, než předpokládal trh, nicméně dál se drží nad cílem ČNB i nad její aktuální prognózou.

Loading



 

Výrazná odchylka inflace od prognózy, která vznikla už před měsícem v důsledku rychlejšího růstu cen potravin, však alespoň lehce poklesla. Dolů zamířila i jádrová inflace, kterou ČNB rovněž sleduje, nicméně její pokles stále zaostává za očekáváním centrální banky. Jak uvádí sama ČNB, odchylku od prognózy „je nutno i nadále vnímat v kontextu mimořádných ekonomických dopadů vrcholící pandemie koronaviru“. Proto ani včerejší – vlastně už stará – čísla postoj centrálních bankéřů měnit nebudou. Prognóza počítající s nižší inflací sice předpokládá rychlé zvyšování úrokových sazeb už od druhého čtvrtletí letošního roku, avšak s ohledem na pokračující lockdown snad ČNB nebude chtít zasáhnout utažením měnových podmínek hned na začátku ekonomického oživení.

Z podrobných čísel o únorové inflaci vyplývá, že stále téměř polovina celkové meziroční inflace jde na vrub tabákovým výrobkům a alkoholu. Vliv jednotlivých ostatních složek spotřebitelského koše zůstává i nadále marginální. Inflaci v posledních měsících znovu negativně ovlivňují vyšší ceny ropy, k nimž se v rámci dopravy přidávají i dražší automobily, jejichž ceny reflektují jednak na zpřísněné regulace, ať už ty „zelené“ nebo bezpečnostní, ale také na rostoucí ceny vstupů. Potraviny, které sice na rozdíl od ledna tentokrát nezdražily, zůstávají i nadále nevyzpytatelnou volatilní složkou, která má sílu „rozhodit“ jakoukoliv prognózu.

Nebude letos nicméně jediná. Nejasný je totiž i výhled cen některých služeb po tolik vyhlíženém rozvolnění. Například, zda se po měsících uzávěry budou zvyšovat ceny v restauracích, hotelích, fintess centrech atp. A s tím úzce souvisí i otázky na návrat cestovního ruchu do dřívějších kolejí. Objeví znovu zahraniční turisté ČR, aby se mohla zhojit tuzemská HORECA nebo bude nabídka našich cestovních kanceláří dostatečně široká pro tuzemské cestovatele? Po koronovém šoku tak může přijít další post-koronový, kdy řada odvětví bude hledat nový normál i s novými cenami. A můžou být stejně tak vyšší jako i nižší. Na takový „šok“ by však centrální banka měla reagovat pouze v případě, že by byl trvalejšího charakteru, respektive pokud by měl výraznější inflační důsledky z delšího pohledu.

Petr Dufek
Analytik ČSOB

REKLAMA

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz

 


Související články

Komentář: Vyšší úrokové sazby nemusí být pro akcie ze své podstaty špatné

Očekávání několikanásobného snížení úrokových sazeb na začátku roku, podpořena obavami z deflace, ustoupila mírnějším prognózám, což vedlo k přehodnocení dynamiky trhu. Navzdory obavám z růstu úrokových sazeb nabízí zkušení investiční stratégové uklidňující výhled. Odborníci tvrdí, že by se investoři navzdory všeobecnému přesvědčení neměli obávat vyhlídek na růst […]

Text: Redakce

07. 05. 2024

Amundi: Scénáře a prognózy výnosů aktiv pro příští desetiletí

V příštích deseti letech by mohlo dojít k vyššímu růstu a nižší inflaci v porovnání s dlouhodobými prognózami Amundi z roku 2023, a to díky zvýšené produktivitě v důsledku implementace umělé inteligence. Zpoždění přijímaných kroků v oblasti klimatu naopak zvýší rizika a povede k vyšším ekonomickým nákladům v […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

03. 05. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *