Pondělí 10. srpna. Svátek má Vavřinec.

Inflace i nezaměstnanost na konci roku rostly

Ke konci roku bylo bez práce 539 136 lidí, což je o 0,6 % více než na konci listopadu a o 3,2 % více než ke konci minulého roku. Inflace vzrostla meziměsíčně o 0,2 %, meziročně stoupla na jedno procento.

Míra registrované nezaměstnanosti dosáhla 9,2 %, což je ale na konci roku obvyklý jev kvůli sezónním faktorům, jako jsou ukončování prací v zemědělství a ve stavebnictví, ukončování veřejně prospěšných prací a především ukončování pracovních poměrů sjednaných na dobu určitou, obvykle do konce roku. 

Nejvíce nezaměstnaných bylo na konci roku v okresech Jeseník (16,9 %), Most (16,4 %), Hodonín (15,9 %), Bruntál a Znojmo (oba 15,4 %). Nejnižší naopak v okresech Praha-východ (3,4 %), Praha (3,7 %), Praha–západ (4,0 %) a Mladá Boleslav (4,7 %).

Inflace vzrostla podle očekávání na jedno procento z 0,5 v listopadu, meziměsíčně o 0,2 %. Nejvíce rostly v prosinci ceny potravin kvůli růstu cen ovoce zeleniny a mléčných výrobků. Naopak ceny v dopravě klesly kvůli nižším cenám aut a pohonných hmot.

Za meziročním nárůstem stojí především nižší srovnávací základna na konci roku 2008, než opravdový růst cen v roce 2008. „Od ledna očekáváme další zvýšení inflace na 1,2%, když se projeví letošní úpravy daní. Bez tohoto vlivu by inflace poklesla,“ míní Petr Sklenář, analytik Atlantik FT.

Zdroj: MPSV, Atlantik FT

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.