Neděle 25. října. Svátek má Beáta.

Indičtí Avataři prohrávají s hliníkárnou. Vymřeme, tuší

Investice 05.07.2010 | 11:00 0 Komentářů

V hoře, která je pro kmen Dongria Kondh živým bohem, vzniknou dva doly na bauxit

Bandhaguda – Když společnost Vedanta začala kácet prales v místě, kde chtěla postavit hliníkárnu, protestovalo proti tomu u staveniště kolem 400 domorodců kmene Dongria Kondh včetně žen a dětí. Za pomoci zaměstnanců firmy pozatýkala policie všechny muže a ve vězení je držela sedm dní.
Když se muži vrátili, bylo posvátné pohřebiště jejich předků zničeno za nelegálně postaveným plotem hliníkárny. Ta stojí asi 200 metrů od vesnice, přestože má podle mezinárodních hygienických a bezpečnostních předpisů stát nejméně 10 kilometrů od nejbližšího sídla.
To je jeden z příběhů. Které si v polovině června vyslechla aktivistka Bianca Jaggerová v okolí hory Niamgiri. Nikaragujskou obhájkyni lidských práv a bývalou manželku zpěváka Micka Jaggera vyslala na misi k hoře v chudém indickém státě Orissi lidskoprávní organizace ActionAid.
Příslušníků kmene Dongria je kolem 15 tisíc, jen posledních osm tisíc ale patří ke skupině Dongria („na kopci žijící“). Pastevci a sběrači z lesů na úpatí hory Niyamgiri ji považují za živoucí božstvo.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.