Středa 22. září. Svátek má Darina.

I Novému Zélandu rostou dluhy, snížili mu rating

Investice 30.09.2011 | 07:25 0 Komentářů

Ve čtvrtek snížila rating Zélandu agentura Fitch, v pátek Standard and Poor’s

Wellington – Novému Zélandu snížila v pátek známku úvěrové důvěryhodnosti další mezinárodní ratingová agentura, Standard & Poor’s, a napodobila tak čtvrteční krok konkurenční agentury Fitch. U obou agentur se rating novozélandských závazků v cizích měnách zhoršil o jeden stupeň na AA a důvodem byla rostoucí zahraniční zadluženost země.
Rating Nového Zélandu je u Fitch i S&P nyní na úrovni například Kuvajtu. Je o jeden stupeň nižší než hodnocení sousední Austrálie, ale jednu příčku nad japonskou známkou AA-. Třetí velká světová agentura Moody’s hodnotí Nový Zéland stále ještě nejvyšší známkou AA1, protože se prioritně zaměřuje na domácí státní dluh.
#wikibox
Agentury sice Nový Zéland chválí za obezřetnou fiskální a pružnou měnovou politiku, za odolnost ekonomiky, stabilní politickou situaci a zdravý finanční sektor, vytýkají mu ale vysoký deficit vnější bilance, jehož důsledkem je zahraniční zadlužení. Novozélandský deficit platební bilance se sice v posledních letech kvůli globální ekonomické krizi výrazně snížil, důležitější však pro agentury je, že v dalších letech s největší pravděpodobností opět poroste.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.