Sobota 05. prosince. Svátek má Jitka.

I dluhopisy se zápornou sazbou můžou být výhodné

Investice 26.08.2015 | 14:18 0 Komentářů

Česká republika dnes poprvé v historii prodala investorům dluhopisy se záporným výnosem. V dnešní aukci dosáhl průměrný výnos papíru se splatností v roce 2018 hodnoty –0,001 %.

Prakticky to znamená, že jsou někteří investoři ochotní za držení dluhopisů vládě platit. Co stojí za tímto – na první pohled nesmyslným – krokem? Nejedná se bezprostředně o ocenění důvěryhodnosti a udržitelnosti českého dluhu (investoři už několik let považují domácí dluhopisy za regionální bezpečný přístav).

Hlavním důvodem dnešního poklesu výnosů do záporu jsou intervence České národní banky, kterými podle našich odhadů ČNB v posledních týdnech bránila úroveň svého kurzového závazku. Centrální banka nákupem eur a prodejem korun vytváří přebytek domácí měny, za kterou investoři nakupují právě třeba české státní dluhopisy. Někteří hráči na trhu sázejí také na možnost snížení sazeb ČNB do záporu. Pak by i dluhopis s výnosem –0,001 % byl paradoxně výhodnou investicí.

Období záporných výnosů krátkodobých českých dluhopisů by díky pokračování kurzového závazku ČNB nemělo jen tak skončit. Ministerstvo financí by tak mohlo ušetřit stovky milionů korun nákladů na obsluhu státního dluhu.

Zdroj: Marek Dřímal; Komerční banka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.