Pondělí 26. července. Svátek má Anna.

Hrozí neudržitelný růst akcií, říká Varufakis ke krokům ECB

Investice 14.03.2015 | 16:05 0 Komentářů

Řecký ministr financí: Je nepravděpodobné, že nákup dluhopisů – takzvané kvantitativní uvolňování – podpoří investice v eurozóně.

Hrozí neudržitelný růst akcií, říká Varufakis ke krokům ECB

Cernobbio (Itálie) – Nákup dluhopisů, který zahájila Evropská centrální banka (ECB), způsobí neudržitelný růst cen akcií, je ale nepravděpodobné, že v eurozóně podpoří také investice. Na ekonomickém fóru v italském Cernobbiu to prohlásil řecký ministr financí Janis Varufakis.

Program nákupu státních dluhopisů a dalších cenných papírů, neboli kvantitativní uvolňování měnové politiky, zahájila ECB v pondělí. Tento krok má podpořit ekonomický růst a zvýšit v eurozóně inflaci z téměř nuly těsně pod dvě procenta, což je dlouhodobý cíl ECB.

Kde jsou investice?

Výnosy dluhopisů členských zemí eurozóny již prudce klesly. Ani rekordně nízké úrokové sazby ale nepodpořily investice, které by zvýšily ekonomický růst v zemích zasažených recesí. To je třeba Itálie nebo Španělsko.

„Kvantitativní uvolňování je všude kolem nás a optimismus je ve vzduchu,“ prohlásil Varufakis. „Zjistil jsem, že je těžké pochopit, jak se rozšíření měnové báze v naší roztříštěné měnové unii změní ve zvýšení přínosných investic,“ citovala ho agentura Reuters. Výsledkem toho podle něj bude jen růst cen akcií, který se ukáže jako neudržitelný.

Sliby neporušíme

Varufakis také zopakoval, že nová řecká vláda je připravena načasovat slíbená protiúsporná opatření tak, aby to pomohlo při vyjednávání s partnery v Evropské unii o finanční pomoci.

„Nikdy jsme neřekli, že porušíme nějaké sliby. Řekli jsme, že naše sliby budou záležitostí čtyřletého parlamentního období,“ řekl Varufakis novinářům. „Budou rozloženy optimálním způsobem, to je způsobem, který je v souladu s naším vyjednávacím postojem v Evropě a také s fiskální pozicí řeckého státu,“ dodal.

Atény se musejí dohodnout s věřiteli na revizi souboru opatření, aby měly přístup k penězům ze záchranného programu od eurozóny a Mezinárodního měnového fondu (MMF). V pátek Varufakis uvedl, že doufá, že se dohodu podaří uzavřít do 20. dubna.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.