Pondělí 14. června. Svátek má Roland.

Herman chce stejný rozpočet na kultuře udržet i příští rok

Investice 05.06.2014 | 16:11 0 Komentářů

Ministerstvo financí ale ve svém návrhu počítá s tím, že kultura dostane o miliardu méně.

Herman chce stejný rozpočet na kultuře udržet i příští rok

Praha – Ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) věří, že se mu podaří dojednat rozpočet na příští rok přibližně na stejné úrovni jako letos, tedy ve výši asi deset miliard korun.

Současný návrh od ministerstva financí ale zatím počítá s rozpočtem o miliardu nižším. „Jaký bude mít MK rozpočet, ještě zdaleka není jasné, pevně věřím, že ho nižší mít nebude,“ řekl ministr novinářům.

„Směřujeme v jednáních k tomu, aby tomu tak bylo. Kdyby se nám nepodařilo vyjednat rozpočet, jak je potřeba, prudce bychom se odchylovali od programového prohlášení vlády,“ doplnil s odkazem na vládní závazek směřovat výši rozpočtu resortu k jednomu procentu ze státního rozpočtu.

K jednomu procentu jsme se zavázali v ekonomicky silném období

Těžko se lze k jednomu procentu dostat v řádu měsíců, dodal ještě ministr s odkazem na současná vyjednávání. K jednomu procentu ze státního rozpočtu se zavazovaly i předchozí vlády, po ekonomicky silném období končícím rokem 2008 se však pohybuje kolem půl procenta.

Letošní rozpočet MK ve výši 9,9 miliardy korun je podle Hermana „hladina přežitelnosti“.

„Chápu, že ČR se nenachází v nejlepší fázi své ekonomické situace, kultura k tomu patří… pokud se udržíme na této hladině, je to pro nás udržitelné,“ uvedl.

Na základě informací z MF o plánovaném snížení rozpočtu na příští rok MK sdělilo svým příspěvkovým organizacím, k nimž patří i největší národní kulturní instituce, že by měly v příštím roce ušetřit deset procent svých mzdových nákladů.

Ty mají již tak rozpočty napjaté a průměrný plat se v nich pohybuje hluboko pod celostátním průměrem, v Národní galerii v Praze například činí 18 500 korun. V Památníku Terezín má pracovník průměrně 16 500 korun, Valašské muzeum v Rožnově průměrně platí 16 300 Kč a Technické muzeum v Brně jen 15 000 korun.

Ministr: Musíme se připravit na krizovou variantu

„Příspěvkové organizace se musejí připravovat na různé varianty, i na tuto řekněme krizovou, ale jsem přesvědčen, že rozpočet bude sestaven tak, aby pro nás byl udržitelný,“ řekl k tomu ministr.

Vláda se podle něj snaží vyrovnat se se státním dluhem, z toho plynou i první návrhy rozpočtu.

„Na vládě začínají rozhovory ministrů s ministrem financí, jak bude rozpočet vypadat, ministr Babiš rozumí oblasti kultury a uvědomuje si význam živého umění i památek,“ uvedl Herman.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.