Sobota 05. prosince. Svátek má Jitka.

Úspěšný příběh české ekonomiky pokračoval i ve třetím čtvrtletí: růst HDP byl silnější, než co očekával finanční trh.

Investice 13.11.2015 | 12:42 0 Komentářů

Tahounem růstu české ekonomiky zůstává jak domácí poptávka, tedy spotřeba domácností a investiční výdaje, jež jsou živeny přílivem peněz evropských fondů, tak růst exportů. Pro další vývoj exportů ale bude důležité, jak si povedou rozvíjející se ekonomiky, jež v uplynulých měsících zaznamenaly zpomalení hospodářského růstu, což se ve třetím čtvrtletí již začalo projevovat například na datech z německého průmyslu a zahraničního obchodu. 

V závěrečném čtvrtletí letošního roku očekávám i nadále velmi solidní růst spotřeby domácností v české ekonomice, neboť příznivý vývoj na tuzemském trhu práce zvyšuje jak ochotu, tak schopnost tuzemských spotřebitelů více utrácet. Výraznější nejistotu naopak vnímám na straně exportů, a to kvůli slabšímu růstu rozvíjejících se ekonomik včetně Číny. Slabší růst tohoto segmentu globální ekonomiky se ve třetím čtvrtletí již negativně projevil na německých průmyslových objednávkách a exportech a bude-li tento trend pokračovat, tak bude mít negativní dopad nevyhnutelně také na průmyslovou aktivitu a exporty ve středoevropských ekonomikách, tu českou nevyjímaje.

V každém případě: česká ekonomika má letos našlápnuto k robustnímu růstu HDP, nad čtyřmi procenty (můj odhad růstu HDP za rok 2015 činí 4,2 %, vyloučit nelze ani ještě výraznější růst). V roce 2016 bude následovat výraznější jednorázové zpomalení růstu HDP s tím, jak statisticky přestane působit efekt růstu zásob, k němuž došlo na počátku roku 2015 v souvislosti se zvýšením spotřební daně z tabákových výrobků, slabší prorůstový příspěvek by měl přijít také z titulu investičních výdajů navázaných na čerpání peněz z evropských fondů. Příznivý zůstává i nadále výhled pro růst spotřeby domácností v české ekonomice. Alfou a omegou ale nakonec bude vývoj v globální ekonomice, včetně růstu rozvíjejících se ekonomik a vývoje cen ropy a dalších komodit. V roce 2016 může růst české ekonomiky zpomalit pod 2,5 %, v dalších letech bych pak čekal stabilizaci růstu HDP v pásmu 2,5 až 3,0 %.

Dnes zveřejněná data o HDP představují příznivou zprávu o vývoji české ekonomiky, sama o sobě by hovořila pro posílení kurzu koruny, tomu ale stojí v cestě Česká národní banka a tento její postoj se v souvislosti s údaji o HDP nijak nezmění.

Radomír Jáč

hlavní ekonom

Generali Investments CEE

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.