Čtvrtek 05. prosince. Svátek má Jitka.

Hackeři odemkli Playstation 3, piráti mají cestu volnou

Investice 29.01.2011 | 14:32 0 Komentářů

Firma Sony prohrála. Na Playstationu teď fungují i hry, které neautorizovala

Praha – Letos v lednu byl kompletně prolomen systém zabezpečení herní konzole Playstation 3. Mimo jiné to znamená, že její majitelé teď mohou hrát pirátské kopie her, které si zdarma stáhnou z internetu, namísto aby si je koupili od Sony. Jasná krádež, chtělo by se říct. To by ale bylo příliš jednoduché.
Geohot v akci
Playstation 3 vydržela být „neprůstřelná“ nejdéle ze všech herních konzolí. Pro Sony to znamenalo zisk z každého kusu prodané hry. Hackerská celebrita George Hotz, známý pod přezdívkou geohot, odemčením zabezpečení tuto situaci změnil.
Stejná věc se jednadvacetiletému hackerovi podařila v případě telefonu iPhone, jehož zabezpečení Hotz prolomil krátce po jeho uvedení na trh. Umožnil tak na telefonu používat aplikace, které nejsou autorizované výrobcem. Proti tomu se ohradila firma Apple, která takové nakládání s telefonem považovala za protiprávní.
Důležitý precedent
Aktivisté z organizace Electronic Frontier Foundation (EFF), se posléze obrátili na americké regulátory a soud, aby do situace vnesli jasno. Tedy odpověděli na otázku: Má výrobce hardwaru právo diktovat zákazníkovi, jak nakládat se zakoupeným zbožím? Soud dal nakonec za pravdu EFF a takzvaný jailbreak prohlásil v USA za legální.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.