Úterý 27. července. Svátek má Věroslav.

Guvernér ČNB: Snížení sazeb není zcela vyloučené

Investice 25.03.2010 | 16:58 0 Komentářů

Úroková sazba se nemění, guvernér hlasování komentoval na tiskové konferenci

Praha – Základní úroková sazba sice i nadále zůstává na jednoprocentní úrovni. Nicméně, nechybělo mnoho a mohla být ještě o čtvrt procentního bodu nižší. Informoval o tom guvernér ČNB Zdeněk Tůma,
Dva členové bankovní rady ze šesti přítomných totiž navrhovali kvůli protiinflačním rizikům snížení sazby. „Shodli jsme se na tom, že rizika jsou spíše mírně protiinflační. Dva členové rady to viděli poněkud ostřeji a byli ochotni sáhnout ke snížení sazeb,“ vysvětlil guvernér.
Hlavními protiinflačními riziky jsou podle Tůmy výhled vývoje zahraničních úrokových sazeb. Také krátkodobý výhled inflace. „Sazby jsou nižší, než jsme předpokládali a podle našeho názoru bude tento stav přetrvávat i v dalším období,“ očekává Tůma. Odchylku únorové inflace (0,6 %) oproti prognóze ČNB (0,9 %) připisuje částečné změně vah ve spotřebním koši.
Možná ještě ke snížení dojde 
Proto není zcela vyloučené, že při dalším jednání rady by skutečně ještě mohlo dojít ke snížení sazby pod současnou rekordně nízkou úroveň. Zejména, pokud koruna bude nadále posilovat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.