Sobota 12. června. Svátek má Antonie.

Google spustil službu pro smazání nežádoucích údajů

Investice 30.05.2014 | 09:55 0 Komentářů

Společnost reaguje na nedávné rozhodnutí evropského soudu, podle kterého lidé mohou od Googlu požadovat, aby na ně internet „zapomněl“.

Google spustil službu pro smazání nežádoucích údajů

New York – Americká internetová společnost Google spustila internetový formulář, pomocí něhož Evropané mohou požádat o odstranění údajů, které ve výsledcích vyhledávání považují za nežádoucí.

Firma tak reaguje na nedávné rozhodnutí evropského soudu, podle kterého lidé mohou od Googlu požadovat, aby na ně internet „zapomněl“. Google již podle agentury Reuters obdržel tisíce žádostí.

Lidé, kteří se rozhodnou žádost podat, mimo jiné musejí předložit digitální kopii průkazu k ověření totožnosti, například platného řidičského průkazu, vybrat z nabídky 32 evropských zemí tu, jejíž zákony se na žádost vztahují, poskytnout internetovou adresu každého odkazu, jehož odstranění požadují, a vysvětlit, proč je tato adresa „ve výsledcích vyhledávání irelevantní, zastaralá nebo jiným způsobem nevhodná“.

Přihlédneme i k veřejnému zájmu

Společnost uvedla, že při vyhodnocování žádosti bude přihlížet k aktuálnosti informací, které obsahují výsledky vyhledávání o dotyčném člověku. „Ověříme také, zda je dostupnost těchto informací ve veřejném zájmu – například pokud souvisejí s finančními podvody, pracovním pochybením, odsouzením za trestný čin nebo veřejným působením v roli státního úředníka,“ uvádí se průvodním textu webového formuláře.

Google zároveň ve čtvrtek oznámil, že zakládá komisi složenou z vysokých manažerů firmy a nezávislých expertů, která se má pokusit vytvořit strategii pro zvládání předpokládané záplavy žádostí z Evropské unie. To, kdy odstraní odkazy splňující kritéria pro vyškrtnutí z výsledků vyhledávání, ale firma podle Reuters neuvedla.

Právo být zapomenut

Google je největší internetový vyhledávač na světě; v Evropě zpracovává 90 procent všech dotazů k vyhledávání.

„Právo být zapomenut“ ve výsledcích populárního vyhledávače Googlu lidem v nedávném verdiktu přiznal Soudní dvůr Evropské unie. Stalo se tak v případu jednoho Španěla, který si stěžoval na údajné narušení soukromí v souvislosti s dražební vyhláškou na svůj opětovně nabytý dům, která se objevila ve výsledcích vyhledávání.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.