CZK/€ 25.255 -0,10%

CZK/$ 23.195 +0,28%

CZK/£ 29.968 -0,22%

CZK/CHF 26.069 -0,33%

26. 01. 2010

0 komentářů

GM se dohodlo s firmou Spyker. Saab bude žít!

 


 

Detroit – Automobilka Saab je zachráněna. Největší americká automobilka General Motors se dohodla na prodeji švédské divize Saab nizozemskému výrobci luxusních vozů Spyker. Ten se nyní bude snažit výrazně oživit nabídku zastarávajících modelů a zvýšit prodeje.
V celém světě v současné době Saab prodával zhruba 90 000 aut ročně, což na uživení nestačí. V ČR, kde má Saab showroomy na třech místech, se vloni prodalo pouhých 52 nových vozů této značky, o rok dříve to bylo 81.
Informace o finančních podmínkách transakce známy nejsou, GM je neposkytla. Podle zdroje agentury Reuters obeznámeného se situací nicméně Spyker za Saab zaplatí 74 milionů dolarů (zhruba 1,4 miliardy Kč) v hotovosti a dalších 326 milionů dolarů (asi šest miliard Kč) v preferenčních akciích nové společnosti, která vznikne po dokončení transakce.
Vzniká Saab Spyker Automobiles
GM uvedla, že Saab podle dohody vytvoří novou společnost Saab Spyker Automobiles. Švédská vláda transakci uvítala a prohlásila, že se rozhodla poskytnout záruky na úvěry od Evropské investiční banky pro Saab. Podle zdroje jsou právě vládní záruky na půjčky ve výši 400 milionů eur (asi 10,4 miliardy Kč) podmínkou pro uskutečnění transakce. Ta by měla být podle GM dokončena v polovině února.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářůDiskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *