Čtvrtek 17. června. Svátek má Adolf.

Gazprom popřel, že jedná o koupi podílu v rakouské OMV

Investice 27.06.2014 | 11:10 0 Komentářů

Za kuriózní konspirační teorii označil zprávu i největší akcionář OMV.

Gazprom popřel, že jedná o koupi podílu v rakouské OMV

Moskva – Ruský monopolní vývozce plynu Gazprom dnes odmítl zprávy, že jedná o koupi podílu v rakouské ropné a plynárenské společnosti OMV.

Rakouský opoziční poslanec Peter Pilz tento týden totiž řekl listu Kurier, že existují „konkrétní náznaky“, že Gazprom vede rozhovory s investičním fondem emirátu Abú Zabí, který v OMV vlastní téměř čtvrtinový podíl.

„Není to pravda,“ reagoval náměstek generálního ředitele Gazpromu Alexandr Medveděv. Rakouský státní holding ÖIAG, který je největším akcionářem OMV, již ve čtvrtek informace o jednání označil za „kuriózní konspirační teorii“.

V úterý Gazprom ve Vídni za účasti ruského prezidenta Vladimira Putina podepsal s OMV konečnou dohodu o výstavbě rakouské větve projektovaného plynovodu South Stream, který má přivádět ruský plyn do západní Evropy přes Černé moře a Balkán, a vyhnout se tak Ukrajině.

Vůči projektu má však výhrady Evropská unie. Ta po březnovém připojení ukrajinského Krymu k Rusku proces schvalování výstavby tohoto plynovodu pozastavila.

Státní investiční fond emirátu Abú Zabí International Petroleum Investment Co (IPIC) drží v OMV 24,9 procenta a je vázán akcionářskou smlouvou s holdingem ÖIAG, který ve společnosti vlastní 32 procent. IPIC vlastní významné podíly také v řadě dalších západoevropských společností.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.