CZK/€ 24.660 +0,10%

CZK/$ 25.565 +0,12%

CZK/£ 27.628 +0,20%

CZK/CHF 25.946 +0,64%

21. 06. 2021

0 komentářů

G7 se silně vyslovila za globální zdanění firem

 

Od pátku 11.6. se v Cornwallu ve Velké Británii konalo zasedání skupiny G7. Letos na setkání pozvala hostitelská země i Austrálii, Indii, Jižní Koreu a Jižní Afriku. Silným tématem byla obnova po pandemii covid-19 a s tím související robustnější globální systém zdravotnictví, který má být schopen všechny ochránit před budoucími pandemiemi. Zasedání G7 se však primárně soustředilo na korigování nedostatků globálního obchodu, které odhalila pandemie. 

Globální zdanění v centru pozornosti

Ústřední pozornost se soustředila na Čínu. Skupina G7 v prohlášení konstatovala, že se bude snažit o společný přístup k Číně s cílem čelit tzv. netržně orientovaným politikám a praktikám a zajistit spravedlivý mnohostranný globální obchod.

Silným odkazem bylo, že G7 chce pracovat na modernizovaném, svobodnějším a spravedlivějším mnohostranném obchodním systému založeném na pravidlech, který bude odrážet naše hodnoty a zajišťovat vyvážený růst. A spolu s reformovanou Světovou obchodní organizací pracovat na konsensuálním řešení mezinárodního zdanění do poloviny roku 2021 v rámci OECD.

Země G7 se shodly na tom, že chtějí dostat více peněz od nadnárodních společností jako Amazon a Google. Aby omezili přesun zisků do daňových rájů, země G7 se dohodly na minimální globální sazbě daně z příjmů právnických osob ve výši alespoň 15 %. Britský ministr financí Rishi Sunak k tomu dodal: „Ministři financí zemí G7 dosáhly historické dohodu o reformě globálního daňového systému, aby byl vhodný pro globální digitální věk.“

REKLAMA

Problémem je, že současné daňové smlouvy jsou staré téměř 100 let, a přestože se během tohoto období pokoušely zabránit daňovým únikům, většinou šlo o dvoustranné dohody. Zdá se, že posledních 20 let umocněných rozvojem internetových technologických gigantů vedlo k tomu, že se konečně začalo něco dělat s daňovými úniky. Pro některé země, jako například Česká republika, Slovensko a Chorvatsko, je základní sazba 15 % výrazně nižší než dosavadní úroveň, a proto akceptovatelná. Naopak, touto změnou by bylo výrazně postiženo Irsko, které dnes firmy láká na 12,5% sazbu daně, jakož i Maďarsko s 9% sazbou. Irský ministr financí Pascal Donohoe již v této souvislosti uvedl, že jakákoli globální dohoda musí zohlednit menší země.

Pokud se tato daň z příjmů právnických osob zavede, mohla by potenciálně snížit hodnotu akcií technologických gigantů. Protože jejich ziskovost bude nižší, nepřímo to ovlivní jejich monopolní postavení. Akcionáři technologických gigantů z toho nebudou mít radost, ale uvítají to malé a střední podniky, které budou mít větší prostor pro růst.

G7 je organizace, kterou tvoří sedm „vyspělých ekonomik“ světa – Kanada, Francie, Německo, Itálie, Japonsko, Spojené království a USA. Skupina G8 vznikla v roce 1998 poté, co se k uvedeným zemím připojilo Rusko. Země však byla v roce 2014 po anexi Krymu vyloučena.

Britský premiér Boris Johnson k summitu G7 řekl: „Skupina G7 jako nejdůležitější seskupení demokratických zemí je již dlouho katalyzátorem rozhodných mezinárodních kroků na řešení největších výzev, kterým čelíme. Od zrušení dluhu rozvojových zemí až po naše všeobecné odsouzení ruské anexe Krymu se svět obrátil na skupinu G7, aby uplatnila naše společné hodnoty a diplomatickou sílu k vytvoření otevřenější a prosperující planety.“

REKLAMA

Cesta k zavedení globální sazby pro zdanění (zejména) internetových gigantů bude ještě velmi dlouhá. Je však pozitivní sledovat, že mezi velkými zeměmi existuje vůle řešit výrazný problém odlévání daní do daňových rájů velkými firmami, na což doplácí primárně Evropa. Pozitivním momentem je, že tato změna má (zatím) podporu i Spojených států, které jsou sídlem většiny gigantů, kterých by se zdanění dotklo.

Jozo Perić, CapitalPanda

 

 

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Odborníci: Určitá míra inflace je nejen prospěšná, ale dokonce nutná

Ministerstvo financí (MF) vydalo srpnovou makroekonomickou predikci. Faktem je nekončící inflace, která zpomaluje ekonomický růst a snižuje životní úroveň obyvatel. Meziroční inflace by v druhé polovině roku měla dále zrychlit a přiblížit se 20 %. Průměrná míra inflace by tak letos měla dosáhnout 16,2 %.

Text: Filip Kučera

Foto: Pixabay

29. 08. 2022

Zrušení superhrubé mzdy

Zrušení superhrubé mzdy: nižší daně a vyšší deficit

Český daňový systém v blízké době možná přijde o superhrubou mzdu. Na příjmové straně státního rozpočtu vznikne miliardová díra. Právě vysoký deficit kritizují ekonomové. Otázkou také je, jak dlouho můžou v takové ekonomické situaci nízké daně přetrvat.

Text: Karel Pučelík

16. 09. 2020


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.