Pondělí 14. června. Svátek má Roland.

Fondy v roce 2014: Nejvíce vydělaly akciové a dluhopisové

Investice 05.01.2015 | 15:52 0 Komentářů

Překvapivě se dařilo i dluhopisovým fondům, ukazuje souhrn výsledků podílových fondů.

Fondy v roce 2014: Nejvíce vydělaly akciové a dluhopisové

Praha – Mezi podílovými fondy loni vydělaly hlavně ty akciové, které si v průměru připsaly výnos téměř pět procent. Úspěšné byly i dluhopisové fondy, které si připsaly průměrně přes čtyři procenta. Smíšené fondy byly v plusu o více než procento, fondy peněžního trhu okolo nuly. Vyplývá to z databáze serveru Penízenavíc.cz.

„Akciovým fondům se loni vesměs dařilo. Na fondu zaměřeném na globální vyspělé trhy šlo vydělat i deset procent, ale ve výsledcích je velký rozptyl. Kdo měl štěstí nebo vsadil na americké akcie v kombinaci s posílením dolaru ke koruně, mohl vydělat téměř 30 procent. V měnově zajištěném fondu bez vlivu dolaru pak zhruba 12 procent,“ řekl ČTK analytik Partners Aleš Tůma.

Evropské akcie skončily rok nepatrně v plusu, v jednotkách procent se tedy pohybovalo i zhodnocení fondů. Rozvíjející se trhy jako celek zažily slabší rok. Našly se samozřejmě výjimky, například fondy zaměřené na indické akcie vydělaly i přes 50 procent. Propadákem bylo Rusko s poklesem 35 až 40 procent. Ze sektorových fondů zářily biotechnologické akcie se zhodnocením až 50 procent.

„Dluhopisové fondy poměrně překvapivě ‚vyždímaly‘ další zisky díky poklesu výnosů českých dluhopisů,“ upozornil Tůma. Největší korunový dluhopisový fond tak překonal šest procent. Příští rok se to ale podle něj skutečně už těžko zopakuje, to by sazby musely jít do záporu. Většinu roku se dařilo i firemním dluhopisům. Ty spekulativní prošly ke konci roku výprodejem, ale fondy jsou i tak mírně v plusu, podotkl.

Na dluhopisových fondech je znatelné zlepšení ekonomické situace jak v USA, tak částečně i v Evropě, kde dluhopisům nejvíce pomáhají právě pozitivní čísla z USA, doplnil Analytik Broker Consulting Martin Novák.

Smíšené fondy se podle něj hodnotí velice obtížně, jelikož každý fond má nastaveno jinak rozložení portfolia na akciovou a dluhopisovou složku. Fondy, u kterých převažuje akciová složka, dosahují výkonnosti přes šest procent. U konzervativněji stavěných fondů se pak výkonnost pohybuje v rozmezí tří až pěti procent.

Fondy peněžního trhu jsou nyní bez šance na dobré zhodnocení. „Jsme v období extrémně nízkých úrokových sazeb a také výnosy státních dluhopisů se pohybují pod úrovní jednoho procenta. Ani v roce 2015 zatím nic nenaznačuje pravděpodobnost obratu,“ uvedl Novák.

Investovat na základě loňských výsledků je sice lákavé, ale dlouhodobě se to nevyplácí, připomněl Tůma. Sázka na jeden konkrétní sektor či zemi by podle něj nikdy neměla být hlavním pilířem portfolia.

Majetek, který mají Češi uložený v podílových fondech, stoupl za tři čtvrtletí 2014 o 46 miliard Kč na 316 miliard Kč. Celkem 72 procent majetku drží fyzické osoby a 28 procent právnické osoby. V roce 2013 většina domácích podílových fondů vydělala. Ziskové byly zejména akciové fondy, naopak ztráty vykazovaly některé dluhopisové fondy.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.