Čtvrtek 26. listopadu. Svátek má Artur.

Firmy v České republice brzdí nárůst mezd a drahé úvěry

Investice 04.09.2019 | 17:30 0 Komentářů

Inovace a vývoj jsou věci, které firmy ženou v před. Ale k inovacím i vývoji je potřeba brát v potaz jejich financování. Tuzemské firmy mají financování značně ztíženo tím, že za úvěry platí o dost víc, než firmy jinde v eurozóně. 

Podle výzkumu Asociace malých a středních podniků a živnostníků do inovací a vývoje investují pouze tri firmy z deseti. „Nejvíce atraktivní jsou z pohledu firem samozřejmě produktové inovace. Ale nové technologie se projevují i v inovacích procesních, které bych vůbec nepodceňovala. Už proto, že zejména v nich mají tuzemské firmy často značné rezervy,“ vysvětluje místopředsedkyně představenstva AMSP ČR Pavla Břečková.

Za nedostatečné investováno do inovací a výzkumu nejspíš můžou vysoké ceny úvěru v České republice. „Tuzemské banky nejsou postaveny na to, aby šly do rizika. Nejsou ochotny podstupovat rizika, a když ho i podstoupí, tak si to nechají náležitě zaplatit,“ komentuje tuto skutečnost Pavla Břečková.

Za vysoké ceny úvěru nemůže pouze nastavení tuzemských bank, ale i koruna a ČNB. „Vyšší ceny úvěrů pro firmy obecně, nejenom u klientů s vyšší mírou rizika, pramení ze sazeb České národní banky. Jestliže ty jsou u nás oproti zemím eurozóny vyšší, zákonitě se to musí projevit i do vyšší ceny úvěrů pro firmy, protože tuzemské banky přece nebudou firmám půjčovat za méně, než si samy půjčí,“ uvádí manažer strategických projektů České spořitelny Ladislav Dvořák.

Zdroj: FinančníMyš.cz

Tagy AMSP ČR firmy

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.