Úterý 15. června. Svátek má Vít.

Finanční ředitelství se brání: Neděláme na Babišovu zakázku

Investice 09.05.2014 | 20:50 0 Komentářů

Podle zástupce ředitele půjde daňová kontrola do redakce deníku Echo24 na běžné „místní šetření“.

Finanční ředitelství se brání: Neděláme na Babišovu zakázku

Praha – Generální finanční ředitelství se brání výrokům bývalého ministra financí Miroslava Kalouska. Ten při svém projevu v poslanecké sněmovně upozornil na chystanou daňovou kontrolu v sídle deníku Echo24 s tím, že ji nepovažuje za náhodnou.

Úřadující ministr financí Andrej Babiš tím totiž deníku pohrozil koncem března. Reagoval tak na otázky redaktora Echa24, který chtěl po ministrovi komentář výroku jeho stranické kolegyně Heleny Válkové. Ta při rozhovoru s deníkem zlehčovala nacistický útlak v období protektorátu.

„Doufám, že váš bílý kůň, ten Klenor, protože se povídá leccos, kdo to financuje, má dostatečně velké majetkové přiznání, aby prokázal potom ty vaše náklady,“ uvedl na tiskové konferenci Babiš směrem k redaktorovi Echa.

Do společnosti Echo Media, která vydává internetový deník Echo24.cz se pak začátkem května ohlásila daňová kontrola. Informoval o ní šéfredaktor serveru Dalibor Balšínek. „Takové štěstí se jen tak někoho na Praze 1 neusměje. Ohlásila se nám kontrola z Finančního úřadu, prý nám nevěří, že máme nábytek a počítače,“ napsal na sociální síti Twitter.

Generální finanční ředitelství se výrokům o účelovosti návštěvy daňařů brání.

„Ohledně daňových řízení je správce daně ze zákona vázán mlčenlivostí, a tak se nemůžu vyjádřit ke konkrétnímu subjektu. Musím se však ohradit proti tomu, že bychom v nějakých případech pracovali na něčí nařízení či snad politickou objednávku. Toto se v minulosti nikdy nestalo a můžu Vám garantovat, že ani nikdy nestane,“ sdělil deníku Aktuálně.cz zástupce ředitele Generálního finančního ředitelství Jiří Žežulka.

Podle Kalouska však o politickém zadání kontroly svědčí to, že v prvním pražském obvodě bývají kontroly nejméně časté v celém Česku. „Vezmeme-li si statistiku četnosti kontrol v Praze, pak nemůžeme mít sebemenší pochybnost o tom, že to není náhoda,“ řekl ve svém projevu před poslanci Kalousek.

Před berňákem se nejde ukrýt

„Často slýchám o údajně výhodných místech po České republice, kde je možné se schovat před  daňovou kontrolou. Před berňákem se však nejde ukrýt,“ tvrdí Žežulka.

„Subjekty, které naše analýzy vyhodnotí jako rizikové, skutečně prověření neuniknou, a to bez ohledu pod jaký finanční úřad spadají, tedy bez ohledu na jejich místní příslušnost. Je opravdu jedno, zda mají sídlo v Praze či např. Vodňanech.  Kontroly jsou prováděny právě na základě analýzy rizik. A jak je v posledních letech vidět, efektivita kontrol se díky vysoce sofistikované analytické činnosti skutečně o hodně zvýšila,“ dodal Žežulka. 

Důvod tak brzké návštěvy (společnost vznikla teprve v letošním roce – pozn. red.) vysvětluje zástupce ředitele následovně: „Obecně je třeba říct, že kontrolní činnost správce daně slouží k ověření správnosti plnění daňových povinností, tak aby mohl správně stanovit daň. Správce daně podle míry pochybností a stavu daňového řízení buď zahájí takzvaný postup k odstranění pochybností, nebo daňovou kontrolu. Mimo těchto postupů správce daně provádí i místní šetření, jejichž primárním cílem není stanovení daně, ale ověření konkrétních skutečností na místě a zajištění důkazních prostředků. Tyto tři pojmy jsou i odbornou veřejností zaměňovány, což svědčí o neznalosti věci,“ vysvětlil Žežulka.

Navíc připomenul, že kontrola daní neprobíhá náhodně. „Je třeba si uvědomit, že podle tohoto předpokladu by daňová kontrola představovala určitou náhodnou veličinu. A pokud má někdo pocit, že daňová kontrola je náhodná veličina, velmi se plete. Při výběru daňových subjektů do plánu kontrolní činnosti nepoužíváme losování z klobouku, ale využíváme systém analýzy důvěryhodnosti a rizik, hodnotíme daňový subjekt a jeho spolupráci se správcem daně,“ dodal.

Kalouskovy výroky Žežulka komentovat nechtěl. „Zákon mi nedává možnost mluvit ke konkrétním subjektům. Zmiňovaná debata mě však hodně mrzí,“ řekl jen. Ani přes medializaci kontroly nehodlá zkoumat práci berních úředníků. „Není důvod, abych nějakým způsobem zasahoval do práce kolegů. Věřím jim, že práci odvedou, jak nejlépe umí. Jsou to kvalitní, profesionální státní úředníci,“ uzavřel.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.