CZK/€ 24.530 +0,06%

CZK/$ 23.969 -0,29%

CZK/£ 29.023 -0,36%

CZK/CHF 25.128 +0,08%

27. 07. 2022

0 komentářů

Fidelity International: Globální nálada rychle klesá

 

Analytici společnosti Fidelity International pozorují rostoucí signály recese, která by mohla přijít do konce roku. 

Analytici společnosti Fidelity vnímají, že nálada mezi manažery společností, které pokrývají, se již několik měsíců zhoršuje. V červnu se objevily jisté známky oživení, když Čína začala znovu po lockdownech fungovat, ale toto oživení se zastavilo. Nálada se zhoršila i jinde, zejména v Severní Americe, Evropě a regionu EMEA/Latinské Ameriky. Jak ukazuje graf z tohoto týdne, indikátor nálady manažerů je nyní nejméně příznivý od doby, kdy jsme se na něj před dvěma lety začali našich analytiků každý měsíc dotazovat. Hlavní ukazatele se také nadále zhoršují a nyní jsou na úrovni srovnatelné s okamžikem vypuknutí pandemie Covid-19.

Graf 1: Globální nálada rychle klesá


Zdroj : Fidelity International, červenec 2022. 

 

Energetický sektor padá

REKLAMA

Jedním ze světlých bodů posledních měsíců byla energetika, kde analytici hlásili pozitivní náladu managementu. To se v červenci také změnilo, když rozsah nastupujícího zpomalení globální poptávky zastínil letošní prudký růst cen komodit v důsledku války na Ukrajině.

„Objevují se větší obavy ohledně globálního růstu a schopností Číny podpořit hospodářský růst,“ uvedl jeden z analytiků, který se zaměřuje na materiály. „Existují důkazy o narušení poptávky v oblasti energií, zejména u plynu v Evropě a ropy v USA,“ říká další, který pokrývá evropské ropné a plynárenské společnosti.

Inflační tlaky přetrvávají, ale situace se může rychle změnit

Na straně nabídky čelí energetický sektor podle odpovědí z průzkumu akutnějším tlakům na náklady práce než kterékoli jiné odvětví. Jinde sice analytici napříč odvětvími očekávají, že náklady na vstupy budou i nadále růst, ale předpokládaný rozsah tohoto růstu je již vyrovnaný.

Stejně jako loni řeči o „přechodné inflaci“ byly překonány událostmi, možná se dočkáme další rychlé změny narativu. Jak říká jeden z analytiků zaměřených na spotřební zboží v Severní Americe: „Inflace se ustálila a já začínám mít obavu o její pokles spíš než o snížení marží v důsledku tlaku na náklady.“

 

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Komentář: Dobré zprávy z ekonomiky… prozatím

Podle předběžného odhadu statistického úřadu česká ekonomika i ve druhém čtvrtletí mírně vzrostla. Nenaplnila se chmurná očekávání finančních trhů ani centrální banky, která už počítala s recesí. Růst HDP dosáhl oproti prvnímu čtvrtletí 0,2 %, což je sice 4x pomalejší tempo než na začátku roku, třetinové ve […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

05. 08. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.