Neděle 25. července. Svátek má Jakub.

FedEx posílí v Evropě, koupí TNT Express

Investice 07.04.2015 | 12:52 0 Komentářů

Spojení by mělo být dokončeno v první polovině příštího roku. Expanze do Evropy má FedExu pomoci k vyššímu zisku.

FedEx posílí v Evropě, koupí TNT Express

Amsterdam – Americká zasilatelská firma FedEx Corp. nabídla za převzetí nizozemského přepravce zásilek TNT Express 4,4 miliardy eur (v přepočtu 121 miliard korun). Převzetím chce FedEx posílit v přepravě balíků v Evropě. Vyplývá to z úterního společného prohlášení firem.

Firmy uvedly, že se již na spojení předběžně dohodly a nabídku podporují vedení obou společností a také nizozemská poštovní společnost PostNL, která v TNT Express vlastní podíl 14,7 procenta. Spojení by mělo být dokončeno v první polovině příštího roku.

FedEx nabídl za jednu akcii TNT Express osm eur. Ve srovnání s páteční závěrečnou cenou akcií to představuje zisk 33 procent, napsala agentura Reuters.

TNT Express po neúspěšné snaze o převzetí konkurenční firmou United Parcel Service (UPS) v roce 2013 přistoupila k restrukturalizaci, jejímž cílem bylo snížení nákladů, prodej některých operací a vysoké investice do přepravy po silnici. V únoru však varovala, že nadále očekává nepříznivé podmínky na svých hlavních trzích v západní Evropě. Loni firma vykázala ztrátu 196 milionů eur.

Spojení nizozemské skupiny s UPS zmařily antimonopolní úřady. Tentokrát se však firmy výrazného odporu antimonopolních úřadů neobávají a věří, že spojení schválí. FedEx totiž nemá tak silnou síť v Evropě, jako měla UPS, když nabídku na TNT Express podala. FedEx má na evropském zasilatelském trhu podíl zhruba dvě procenta a TNT 15 procent a jejich aktivity se téměř nepřekrývají, spíše doplňují. Firmy pouze hodlají prodat letecké operace TNT, aby vyhověly předpisům o vlastnictví leteckých společností. TNT v současnosti provozuje 54 letadel, FedEx jich má 650.

FedEx je známý tím, že kupuje malé firmy po celém světě, včetně Polska, Francie, Jihoafrické republiky a Brazílie. Poslední větší akvizici dokončila firma letos v lednu, a to převzetí Genco Distribution System za 1,4 miliardy dolarů. Expanze v Evropě je hlavním pilířem plánu generálního ředitele Freda Smitha na zvýšení zisku.

FedEx je druhým největším přepravcem zásilek na světě. Roční příjmy společnosti se pohybují kolem 47 miliard dolarů.

TNT Express je druhou největší zasilatelskou společností v Evropě po německé DHL. Firma se oddělila od nizozemské poštovní a zasilatelské společnosti, která se původně jmenovala TNT. Nyní má nový název, který zní PostNL.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.