Pondělí 02. srpna. Svátek má Gustav.

Fed zdůraznil slabší hospodářský růst, o zvýšení sazeb mlčí

Investice 29.04.2015 | 21:00 0 Komentářů

Americké ministerstvo obchodu ve středu oznámilo, že ekonomika USA v prvním čtvrtletí podle prvního rychlého odhadu zpomalila růst na 0,2 procenta.

Fed zdůraznil slabší hospodářský růst, o zvýšení sazeb mlčí

Washington – Americká centrální banka (Fed) zhoršila hodnocení stavu domácí ekonomiky a upozornila zejména na to, že zpomalil hospodářský růst, polevily firemní investice a snížil se vývoz. Fed to ve středu uvedl na závěr dvoudenní schůzky svého měnového výboru. Základní úrokovou sazbu podle očekávání nechal beze změn a nijak nenaznačil, kdy by mohl přistoupit k jejímu zvýšení.

Fed od prosince 2008 ve snaze podpořit ekonomiku drží svou základní úrokovou sazbu na rekordně nízké úrovni nula až 0,25 procenta. Ve středu centrální banka připustila, že v americké ekonomice jsou slabá místa a že nejlépe na tom stále není ani trh práce. To podle analytiků zvyšuje pravděpodobnost, že Fed na zvýšení sazeb nebude připraven přinejmenším do září.

„Výbor předpokládá, že cílové rozpětí sazby na federální fondy (klíčová krátkodobá sazba v USA) bude vhodné zvýšit, až bude patrné další zlepšení na trhu práce a až bude dostatečně přesvědčivé, že inflace bude ve střednědobém období směřovat ke dvouprocentnímu cíli,“ uvedl Fed, který tak zopakoval formulaci z minulého měsíce. Na rozdíl od březnového sdělení však centrální bankéři v podstatě nevyloučili možné zvýšení sazeb na svém příštím setkání.

Americké ministerstvo obchodu ve středu oznámilo, že ekonomika USA v prvním čtvrtletí podle prvního rychlého odhadu zpomalila růst na 0,2 procenta, což je nejpomalejší tempo za poslední rok. V posledním čtvrtletí loňského roku ekonomika rostla tempem 2,2 procenta.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.