Úterý 14. července. Svátek má Karolína.

FED včera snížil úrokové sazby o 0,5 procentního bodu

Diskontní úroková sazba FEDu byla snížena o 0,5 procentního bodu na 4,75 %. Akciové trhy na zprávu reagovaly prudkým růstem.

FED zároveň se snížením sazeb změnil též rétoriku. Obavy z invlace nahradila rizika zpomalení růstu a ochota při jeho ochlazení opět zasáhnout.

Ľuboš Mokráš, analytik České spořitelny, v analýze ke snížení sazeb mimo jiné píše:

„Vzhledem k rozsahu snížení sazeb a k tomu, že Bernanke údajně hodně dá na výsledky ekonomického modelování, lze usuzovat, že riziko silně negativního vývoje (čti recese) je reálné a poměrně vysoké (podle Greenspana v jeho nedávném interview o něco méně než 50%).

Druhou možností zdůvodňující takto razantní krok je obava z podobných událostí jako byl run na britskou banku Northern Rock, neboli obava z destabilizace finančního systému.

Další možností je, že vliv na rozhodování Fedu mohl mít i politický tlak. Bernanke ve čtvrtek vystoupí v kongresu kvůli hypoteční krizi a pravděpodobně se stane terčem kritiky (především kvůli názoru některých politiků, že Fed zanedbal regulaci v oblasti hypoték). Výrazné snížení sazeb možná má kritiku poněkud otupit.“

Analytici dle Reuters očekávají další snížení sazby o 0,25 či 0,5 procentního bodu na příštím zasedání FEDu v říjnu.

Zdroj: ČS

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.