CZK/€ 24.355 -0,02%

CZK/$ 22.616 +0,13%

CZK/£ 28.404 -0,19%

CZK/CHF 25.782 -0,19%

22. 09. 2022

0 komentářů

Fed přitvrzuje – sazby zvýšil o 75bb, a to není konec

 

Málokterý večer v měsíci získá mezi ekonomy tolik pozornosti jako ten včerejší. Fed totiž rozhodoval nejen o změně sazeb, ale skrze prognózu naznačil i svůj další očekávaný postup. I přesto, že Fed hikoval o očekávaných 75bb, celkové vyznění bylo více jestřábí, čemuž odpovídá i včerejší – byť velmi rozkolísaný – vývoj na americkém akciovém a dluhopisovém trhu. Na jestřábí vlně se nesly jak komentáře předsedy Fedu J. Powella, tak zveřejněná prognóza. Powell opět trhu připomněl, že priorita Fedu je snížit inflaci, a to za každou cenu – i pokud by to mělo znamenat, že se americká ekonomika dostane do recese.

Loading 

Tomu odpovídá i úprava zveřejněné prognózy. Ekonomický růst by měl být slabší, pod dlouhodobým potenciálem jak v letošním roce (+0,2 %), tak i v letech 2023 a 2024. Tomu odpovídá i očekávaná vyšší nezaměstnanost. Výhled inflace byl pak opět posunut mírně vzhůru, včetně roku 2024.

To nejdůležitější ale schovává ostře sledovaný dot-plot, který zachycuje očekávání členů FOMC ohledně dalších pohybů sazeb. V letošním roce by se podle mediánu odhadů měla základní sazba dostat na 4,4 %, v příštím roce pak k 4,6 %. V závislosti na přicházejících datech by tak sazby v aktuálním cyklu zvyšování mohly růst ještě o 125-175 bazických bodů.

Více holubičí scénář si lze představit jako zvýšení o 50bb na každém z 2 letošních zasedání, s dolaďujícím hikem o 25bb na začátku příštího roku. Pokud by ale data ukazovala vyšší inflaci a dále silný trh práce, jeví se reálně i scénář, kdy by na dalších 3 zasedáních Fed zvyšoval sazby o 75 / 50 / 50 bazických bodů.

Projekce Fedu zároveň indikuje snižování sazeb od roku 2024, zde je ale nutné podotknout, že názory členů Fedu na snižování jsou podstatně více různorodé než na aktuální zvyšování a sám J. Powell klade důraz na to, že snižování je podmíněno dostatečnou jistotou ohledně toho, že inflace směřuje ke 2 %. Vzhledem k tomu že Fed reaguje na nejaktuálnější data, je nyní složitější odhadovat jeho další postup, 75bb na příštím zasedání se ale aktuálně jeví jako nejpravděpodobnější scénář. Trhy vůči aktuální výši zaceňují dodatečných 150bb, rozložených do zvýšení o 75 / 50 / 25 bb na dalších 3 zasedání.

Jestřábí vyznění zasedání Fedu se odrazilo i na dluhopisovém trhu. Výnos dvouletého státního bondu překročil 4,1 %, u desetiletého k žádné větší změně nedošlo (3,55 %). Ještě více se tak prohloubila inverze výnosové křivky, kdy rozdíl je nejvyšší nejen v letošním roce, ale i při srovnání s roky 2007 nebo 2000. Další pokles si připsaly i americké akcie, index S&P 500 poklesl téměř o 2 % pod 3800 bodů, od poloviny srpna ztratil zhruba 12 %.

REKLAMA

Autor: Vratislav Zámiš, analytik Raiffeisenbank

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Nástrahy světa korporátních dluhopisů. Vyhněte se podvodu, než bude pozdě

Investice do korporátních dluhopisů jsou tradiční cestou, jak dosáhnout stabilních výnosů, avšak v dnešním ekonomickém prostředí se stává stále důležitějším faktorem rozpoznat rizika spojená s tímto typem investice. Nedávný rozmach firemních dluhopisů v České republice přinesl na trh novou úroveň složitostí a výzev. Nový nástroj, srovnávač firemních […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

06. 12. 2023

Období výhodného spoření se chýlí ke konci

Monetární politika, kterou nejen Česká národní banka (ČNB) momentálně aplikuje přes vysoké úrokové sazby, je přímou odpovědí na inflační tlaky posledních téměř 24 měsíců. Tento omezující přístup má v ideálním případě donutit banky a další velké hráče na finančních trzích změnit svůj typický styl a využívat výhodnějších sazeb k […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

05. 12. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *