Úterý 26. května. Svátek má Filip.

FED ponechal sazby na rekordně nízké úrovni

Americká centrální banka (FED) ponechala podle očekávání úrokové sazby beze změny ve výši 0-0,25 %. Stejnou politiku uplatnila také Bank of England, která ponechala sazby na úrovni 0,5 %.

V doprovodném komentáři FED uvedl, že americká ekonomika pokračuje v posilování a trh práce se stabilizuje. Na druhé straně výdaje domácností sice rostou ovšem umírněným tempem z důvodu vysoké nezaměstnanosti, mírného zvýšení příjmů amerických domácností, nízkých cen nemovitostí a omezené úvěrové aktivity. Objem bankovních úvěrů se dále snižuje a podle názoru Robina Koklara, analytika Fia "v případě přijetí striktní regulace se situace s dostupností úvěrů v USA ještě zhorší."

FED zdůraznil, že úrokové sazby zůstanou na nízké úrovni po delší dobu z důvodů ukotvení inflačních očekávání a nízkého využití kapacit. Americká centrální banka ukončuje odkup cenných papírů vázaných na hypotéky již tento měsíc a pomalu stahuje programy na podporu likvidity.

Neměnné zůstaly také sazby Bank of England, která ponechala výši základní úrokové sazby beze změny na 0,5 %. Hlasování bylo jednoznačné v poměru 9:0. Beze změny zůstal i plán odkupu aktiv.

Zdroj: Fio, burzovní společnost

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.