CZK/€ 24.945 +0,20%

CZK/$ 23.341 +0,50%

CZK/£ 29.515 +0,19%

CZK/CHF 26.153 +0,28%

19. 12. 2013

0 komentářů

Fed otáčí kormidlem, ale velice pozvolna

 


 

Akciové trhy tak zatím na (pro většinu trhů překvapivé) rozhodnutí reagují pozitivně, zatímco dolar opatrně posiluje (závazek nechat sazby delší dobu na nule euforii mírní).

Fed začal omezovat tisk peněz (nákupy dluhopisů do bilance) primárně proto, že trh práce ho dál překvapuje pozitivně. V nové prognóze je vidět rychlejší pokles nezaměstnanosti (na 6,45 % na konci roku 2014) a o něco mírnější jádrová inflace (1,5 % na konci roku 2014). Co tedy čekat dál? Poměrně dost naznačil Fed v doprovodném komentáři a na tiskové konferenci. Základní scénář je snižovat tempo nákupů cenných papírů rovnoměrně na každém zasedání o 10 mld. USD (5 mld. vládní dluhopisy, 5 mld. MBS). Samozřejmě, že si Fed vyhrazuje právo zpomalit (nebo eventuálně zrychlit) ústupný manévr, pokud by se realita významně rozcházela s prosincovou prognózou.V základním scénáři by ale exit z politiky kvantitativního uvolňování měl být ukončen až ke konci roku 2014 (tempo ústupu je tedy relativně pomalé). Navíc Fed v doprovodném komentáři říká, že sazby zůstanou na nule ještě dlouhou dobu po té, co nezaměstnanost klesne pod 6,5 % (podle prognózy Fedu po konci roku 2014). A to zvláště pokud inflace zůstane pod 2%ním cílem. S prvním růstem sazeb počítá v tuto chvíli prognóza v druhé polovině roku 2015 (na konci tohoto roku očekává sazby na 0,75 %).

Relativně pomalé tempo utahování měnové politiky a jasný závazek držet sazby na nule dlouho (v zásadě další dva roky) se nakonec líbí akciovým trhům. Ty na jedné straně oceňují ztrátu nejistoty – konečně víme, a to relativně konkrétně, jak bude exit vypadat. Současně se jim líbí velice pozvolná forma. To je také jeden z důvodů, proč zatím nevidíme nijak výrazné ztráty amerických dluhopisů ani prudké zisky amerického dolaru ( i když ten pravděpodobně své zisky bude dál rozšiřovat). Výhledově je tvrdší měnová politika Fedu spíše negativní pro celý středoevropský region. Na druhou stranu koruna bude v novém roce dál žít spíše sázkami na další krok ČNB.

Jan Bureš
Hlavní ekonom Ery

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články

Americký akciový index S&P 500 pravděpodobně klesne minimálně o 30 procent

Hlavní americký akciový index S&P 500 se od poloviny května pohybuje na nových historických maximech kolem 5300 bodů, aktuální hodnota indexu přitom činí 5278 bodů. Tato úroveň amerického akciového indexu přitom odpovídá valuačnímu ukazateli P/E na úrovni 25x. Jinak řečeno, investoři nyní musí za americké akcie v […]

Text: Milan Vodička

Foto: Shutterstock

19. 06. 2024

Bitcoin ukončil týden na vyšší úrovni po silném přílivu do spotových ETF

Bitcoin zakončil minulý týden o 3 % výše po silném přílivu peněz do amerických spotových bitcoinových ETF. V úterý došlo k celkovému přílivu 887 milionů USD do amerických spotových bitcoinových ETF, což byl druhý nejvyšší den zaznamenaný od jejich spuštění. V čele stál FBTC společnosti Fidelity s […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

11. 06. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *