Pondělí 14. června. Svátek má Roland.

Fed nestrpí pohled na zpomalující ekonomiku a tak raději opět expanzivně zasáhne

Investice 20.06.2012 | 10:08 0 Komentářů

Soudě podle toho, jaké země se dostaly do čtvrtfinále fotbalového šampionátu starého kontinentu, tvoří eurozóna v podstatě optimální (měnovou)  zónu. Mezi postoupivšími najdeme vedle zemí reprezentujících jádro unie  (Německo, Francie) prakticky všechny zranitelné země Řeckem počínaje a Španělskem konče (jedinou výjimkou je Irsko). (Komentář ČSOB)

Jinak řečeno jak jádro, tak  periferie měnové unie disponují podobnou komparativní výhodou, kterou je  technicky a takticky zvládnuté honění míče po zeleném trávníku. Škoda, že tomu  tak není i v jiných oblastech…

 
Dnes je ovšem na fotbalovém euru volno a tak raději věnujme více pozornosti  i dění za Atlantikem, které by mělo být z pohledu globálních trhů velmi  důležité. Zasedá totiž americká centrální banka, přičemž tentokrát by se její  rozhodování nemělo obejít beze změn v měnové politice. Kombinace přetrvávajícího  napětí uvnitř eurozóny a viditelně horších konjunkturálních dat se postará o to, že Fed přikročí k dalšímu kolu měnové expanze.O tom, že se tak stane navíc svědčí i rétorika výboru rozhodující o  nastavení měnové politiky (FOMC) v níž vynikal především jasně znějící holubičí  hlas pravé ruky šéfa Fedu Bernankeho – Yellenové.
 
A jak bude další expanzivní zásah Fedu pravděpodobně vypadat? FOMC se  nabízí zhruba tři možnosti: za prvé, pokračovat v dosavadní politice zplošťování  výnosové křivky (tzv. operational twist); za druhé, zahájit nové kolo nákupu  dluhopisů – pravděpodobně vládních agentur financujících hypoteční trh a za  třetí, slíbit trhu, že nulové oficiální úrokové sazby vydrží i za dosud  artikulovaný konec roku 2014. I s ohledem na příznivý výsledek řeckých voleb,  který by mohl přinést jisté uklidnění, se nám jeví jako nepravděpodobnější první  možnost – tedy, že Fed bude pokračovat v nákupu vládních dluhopisů s dlouhou  splatností v kombinaci s prodejem dluhopisů krátkých. Zbylé dvě agresivnější  možnosti si podle nás nechá Fed v záloze pro případ, že by ekonomika začala  zpomalovat ještě zřetelněji.

Jan Čermák,analytik ČSOB

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.