Čtvrtek 16. září. Svátek má Ludmila.

Fed i nadále strká před akcelerujícím růstem hlavu do písku

Investice 01.08.2013 | 10:22 0 Komentářů

Vzkaz, který včera vyslala důležitá makroekonomická data z USA, zněl jasně: americké ekonomice se daří čím dál lépe. Přesto, jak vyplynulo z včerejšího zasedání americké centrální banky, Fed nehodlá zatím sundat nohu z plynu a stále pumpuje do ekonomiky (na trhy dluhopisů) 85 miliard dolarů měsíčně. (Komentář ČSOB)

Vraťme se nejprve k včerejšímu relativně dobrému výsledku amerického HDP za druhý kvartál, který se interpretoval hůře než jindy. Důvodem byly totiž celkem divoké revize předchozích dat. Ty mimo jiné vedly k poměrně výrazné revizi růstu HDP v roce 2012 (z 2,2 % na 2,8 %), což znehodnotilo většinu předpovědí růstu pro tento rok. Nicméně vzkaz, který vysílají nová růstová data, zůstává stejný, přičemž jeho akcent se zesiluje.

Americká ekonomika si prošla fází zpomalení, které započalo na konci minulého roku, přičemž růst v průběhu toho letošního začíná nabírat na síle. V prvním čtvrtletí činil růst jen 1 %, ve druhém 1,7 %, a pokud se nebudou naše odhady zásadně mýlit, tak v druhé polovině roku bude růst překračovat 3 %.

A právě takovýto optimistický pohled na ekonomiku by měla přiživovat zejména data z trhu práce. Již včerejší předskokan měsíčních červencových (oficiálních) statistik z trhu práce – tzv. ADP report – naznačil, že v pátek (kdy mají být zveřejněny payrolls) bychom se mohli dočkat dalšího velmi dobrého čísla. Pokud se tak stane, nezbude holubicím uvnitř vedení Fedu, než si přestat hrát na pštrosy, vytáhnout hlavu z písku a začít uvažovat o tom jak expanzivní měnovou politiku začít brzdit.

Jan Čermák
Analytik ČSOB

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.