Neděle 20. září. Svátek má Oleg.

Evropský parlament schválil regulaci hedgových fondů

Evropský parlament pohodlnou většinou odhlasoval větší míru regulace hedgeových fondů, které podle předkladatelů návrhu byly jednou z příčin nedávné finanční a ekonomické krize.

Fondy by podle navrhované úpravy, která by měla vstoupit v platnost v roce 2013, měly předávat regulačním úřadům například informace o svém hospodaření, včetně informací o množství majetku tvořeného cizími zdroji. Návrh úpravy byl, i přes protesty některých poslanců, schválen pohodlnou většinou.

Konečné ujednání také umožní, aby správce fondu, který má sídlo mimo EU, mohl nabízet své akcie nebo podíly investorům po celé EU, aniž by předtím musel žádat o povolení jednotlivé členské státy.

"Trvám ale na tom, že žádný z těchto fondů za krizi odpovědný nemůže být. Pokud na finančních trzích vznikaly vysoce rizikové produkty, bylo to právě kvůli pokusům o státní zásahy. Finančníci tak byli nucení hledat – a nacházeli – nové nástroje, nové způsoby podnikání," řekl europoslanec ODS Ivo Strejček, který pro regulaci hlasoval, byť podle něj není zdaleka bezchybná. Nová legislativa se však nezdá dokonalá ani socialistům, uvádí dnešní Hospodářské noviny. Přesto ji socialisté odsouhlasili. "Přestože tento zákon není perfektní, v černé díře světových financí bude zářit jako šperk," uvedl lucemburský sociálnědemokratický poslanec Robert Goebbels.  

Zdroj:  iHNed.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.