Úterý 26. května. Svátek má Filip.

Evropská komise schválila návrh na reformu dohledu nad finančními trhy

Evropská komise dnes odsouhlasila legislativní návrhy na reformu finančního dohledu v EU. Nyní tyto návrhy budou schvalovat členské státy a Evropský parlament. Návrh počítá se vznikem dvou nových dozorových institucí.

Plánovaný vznik nových dozorových institucí a reformovaný systém dohledu nad finančními trhy má podle svých tvůrců pomoci zabránit opakování finanční krize, která přerostla v krizi ekonomickou. První z institucí bude ESRB, která bude dohlížet na trhy z makroekonomického pohledu (státy) a ESFS (European System of Financial Supervisors), která bude mít na starosti dohled nad jednotlivými finančními skupinami. 

Již nyní má však návrh Evropské komise řadu odpůrců, mezi kterými nechybí i centrální bankéři členských zemí. Česká národní banka například již dříve uvedla, že úpravy by mohly vést k částečné ztrátě kontroly nad finančními toky z dceřiných do mateřských bank. 

Především vznik ESFS považují kritici za zbytečný, protože bude v podstatě suplovat dobře fungující kontrolní mechanismy na národních úrovních. A bude centrální banky zatěžovat nadbytečnou administrativou spojenou s dodatečnými náklady na fungování celého kontrolního systému.     

Zdroj: E15, ČTK

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.