Úterý 15. června. Svátek má Vít.

Evropská komise dá miliardy eur na zvýšení zaměstnanosti

Investice 25.11.2014 | 22:31 0 Komentářů

Peníze by mohly být dostupné během první poloviny roku 2015. Prioritu by měly mít projekty týkající se mezinárodní dopravy, energetiky a datových sítí, malých firem a podniků, jež zaměstnávají mladé.

Evropská komise dá miliardy eur na zvýšení zaměstnanosti

Brusel – Evropská komise se dnes dohodla na vytvoření nového fondu s kapitálem v objemu 21 miliard eur (579 miliardy Kč). Doufá, že peníze z něj dokážou v příštích třech letech odblokovat zhruba 300 miliard eur v soukromých investicích, což by mělo pomoci zvýšit zaměstnanost, napsala agentura Reuters.

Nový fond představí ve středu předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker členům Evropského parlamentu.

Právě investiční balík v objemu 300 miliard eur je jedním z nejčastěji zmiňovaných slibů nové komise. O podrobnostech se ale dosud příliš nevědělo.

Šestnáct miliard eur v novém Evropském fondu pro strategické investice (EFSI) bude ve formě záruky od Evropské unie. Zhruba polovinu této částky budou tvořit stávající rozpočtové zdroje, napsala agentura AFP. Evropská investiční banka, kterou vlastní členské státy EU a která má aktiva v objemu zhruba půl bilionu eur, do nového fondu přispěje dalšími pěti miliardami eur.

Peníze by mohly být dostupné někdy během první poloviny roku 2015. Prioritu by měly mít projekty týkající se mezinárodní dopravy, energetiky a datových sítí, malých firem a podniků, které zaměstnávají mladé lidi.

Evropští činitelé odhadují, že 21 miliard eur ve fondu EFSI umožní Evropské investiční bance a její dceřiné společnosti, Evropskému investičnímu fondu (EIF), zvýšit objem finančních prostředků do projektů během tří let až třikrát, tedy o 63 miliard eur. To by prý obratem mohlo přinést až pětkrát víc prostředků od jiných investorů.

Komise ve výpočtech pracuje s „multiplikátorem“, tedy násobitelem počáteční částky 21 miliard eur. Tento koeficient má hodnotu 15, což dá ve výsledku sumu 315 miliard eur. Činitelé tvrdí, že tento multiplikátor je realistický, a poukazují na údaje z minulých případů zvyšování kapitálu, kde EIB pracovala s hodnotou 18, napsal Reuters.

EK odhaduje, že investiční plán by v příštích třech letech mohl vytvořit milion až 1,3 milionu nových pracovních míst.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.