Pondělí 21. června. Svátek má Alois.

Euro spadlo pod svůj zaváděcí kurz. Poprvé za devět let

Investice 14.01.2015 | 11:37 0 Komentářů

Evropská měna je pod tlakem. Čeká se, až ECB příští týden oznámí rozsáhlé nákupy státních dluhopisů.

Euro spadlo pod svůj zaváděcí kurz. Poprvé za devět let

Londýn – Euro se dnes vůči dolaru poprvé za více než devět let propadlo pod 1,1747 USD. To je úroveň, se kterou měna v lednu 1999 vstoupila na trh. Krátce před polednem euro ztrácelo 0,4 procenta na 1,1728 USD.

Jednotná evropská měna je nyní pod zvýšeným tlakem kvůli rostoucímu očekávání, že Evropská centrální banka (ECB) příští týden oznámí takzvané kvantitativní uvolňování měnové politiky, tedy rozsáhlé nákupy státních dluhopisů.

ECB bude o své měnové politice rozhodovat 22. ledna. Banka již loni ve snaze podpořit hospodářský růst a odvrátit deflaci snížila úrokové sazby na nová rekordní minima, nabídla komerčním bankám levné úvěry a zahájila nákupy některých cenných papírů.

Šéf ECB Mario Draghi v prosinci také uvedl, že banka začátkem letošního roku posoudí účinky dosavadních stimulačních opatření a v případě potřeby uskuteční další kroky. Viceprezident ECB Vítor Constancio již v listopadu upozornil, že banka by mohla v letošním prvním čtvrtletí rozhodnout, zda podpoří ekonomiku eurozóny nákupem vládních dluhopisů. Proti tomu se ale v eurozóně dlouhodobě staví zejména Německo.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.