Středa 19. června. Svátek má Leoš.

Euro po dohodě o snížení řeckého dluhu posiluje

Během asijské seance byla zveřejněna průlomová zpráva, že bylo dosaženo dohody o 50% dobrovolném snížení řeckého dluhu ze strany soukromých držitelů dluhopisů. EUR po této zprávě okamžitě vyletělo vzhůru, dosáhlo opět nočních maxim a nakonec se protlačilo mírně nad ně (komentář Saxo Bank).

Toto 50% snížení (z 15 % v podobě hotovosti, ze 35 % v podobě výměny za dluhopisy s výnosem 6 % namísto současných více než 15 %) by mělo stáhnout řecké zadlužení na 120 % HDP (v souladu s dřívějšími komentáři A. Merkelové) a účinnost EFSF by měla být pomocí pákového efektu zvýšena 4-5krát na cca 1 bil.

EUR. S ohledem na načasování se očekává, že nový rámec EFSF by měl být zaveden do konce listopadu, druhý řecký záchranný balíček pak na konci roku, přičemž k výměně dluhopisů dojde pravděpodobně v lednu.

Řecký premiér J. Papandreu po zveřejnění této zprávy uvedl, že díky této dohodě bude zadlužení jeho země „absolutně udržitelné“ a že od roku 2012 již nebude mít Řecko žádné další primární deficity.

Vedle růstu EUR dostala vzpruhu obecně i ochota riskovat. Asijské burzy zaznamenávaly silné zisky (kvůli technickým problémům otevřela australská burza s pětihodinovým zpožděním) a USD vůči asijským měnám oslaboval.

RBNZ ponechala dnes ráno podle očekávání svou oficiální úrokovou sazbu (OCR) v důsledku globální nejistoty beze změny na 2,5 %, ale je připravena ke zpřísnění měnové politiky, jakmile jí to situace umožní.

NZD v důsledku toho posílil téměř o 100 bodů a ignoroval slabý výsledek obchodní bilance (deficit se oproti očekávaným -440 mil. NZD prohloubil z předchozích 697 mil. NZD na 751 mil. NZD). NZDUSD se nyní pohybuje vysoko nad svým 200denním pohyblivým průměrem.

Středeční obchodní seance v USA i v Evropě se nesla ve znamení vývoje vyplývajícího ze summitu EU, což se promítalo do volatilního pohybu EUR přes noc. Nicméně ke konci seance už byla jednotná měna téměř zpět na původní úrovni. Zpráva, že německý parlament schválil záchranný plán EFSF, poskytla euru vzpruhu, takže se vyhouplo na 7týdenní maxima.

Krátce nato však dostalo na frak, když se ukázalo, že jednání s bankami ohledně snížení řeckého dluhu se ocitla ve slepé uličce (banky následně odmítly dohodu ve stávající podobě, nicméně „nevyloučily dobrovolné rozhodnutí“, ke kterému později skutečně došlo).

Novinové titulky oznamující, že účinnost EFSF by měla být pomocí pákového efektu zvýšena 4-5krát na cca 1 bil. EUR, pád eura zvrátily, takže nakonec skončilo tam, kde původně začínalo.

Co se týká ostatních měn, GBP se po zveřejnění prodejních cen a celkových zakázek CBI Trends, které přinesly zklamání (celkové zakázky na úrovni -18 představují nejnižší údaj téměř za jeden rok), jen s obtížemi držela, zatímco AUD utrpěl vlivem vystupňované debaty RBA ohledně uvolňování měnové politiky, která následovala po včerejším zveřejnění nižších než odhadovaných údajů o spotřebitelských cenách.

EURCHF spadl na nejnižší úroveň za téměř tři měsíce, když se propadl pod hladinu 1,22, ale spekulace o jeho nákupu ze strany SNB tento pár opět vynesly vzhůru. USDJPY spadl na nová minima, ale další komentáře ze strany japonského ministra financí Juna Azumiho ho vytáhly zpět nad úroveň 76,0.

Americké údaje byly obecně lepší než jejich prognózy: objednávky zboží dlouhodobé spotřeby klesly tak málo, jak se čekalo (-0,8 %), a data mimo dopravních prostředků dosáhla solidnějšího 1,7% růstu. Prodeje nových domů také v meziměsíčním srovnání v září dosáhly 5,7% růstu. Wall Street byl povzbuzen širším nástinem dluhového plánu EU i lepšími daty a připsal si mírné zisky. DJIA šel vzhůru o 1,39 %, S&P o 1,05 % a Nasdaq o 0,46 %.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.