CZK/€ 24.565 +0,10%

CZK/$ 24.167 -0,24%

CZK/£ 29.173 +0,10%

CZK/CHF 25.362 -0,54%

27. 09. 2006

0 komentářů

Euro, nebo život?

 


 

Následující řádky přinášejí ukázku z internetové čtenářské debaty nad článkem „Hrátky s rozpočtem“, který jsme (týdeník Respekt) publikovali v minulém čísle. Komentovali jsme v něm fakt, že čeští politici odsunuli přijetí eura na neurčito – a tím se pro ně zase po letech otevřela možnost sepisovat rozpočtové výdaje zcela volně, bez obav z porušení evropských omezujících předpisů.

Ukaž vlídnou tvář
Naši vrcholní politici jsou mistři světa v populismu. Jedněch šibalů jsme se na krátký čas zbavili a ti, kteří se tvářili jako andělé spásy, brnkají na populistické strunky místo nich. Ministr Tlustý nedávno v televizním duelu znectil svého předchůdce, ale zdá se, že to udělal jen proto, aby národu ukázal viníka, díky němuž se bez astronomického schodku rozpočtu v příštím roce opět neobejdeme. V takové sumě se pár miliard na mírně nadstandardní zvýšení důchodů ztratí a pravicová vláda ukáže lidu před volbami svou vlídnou tvář. Dopad oddálení přijetí eura bude citelnější než oddálení vstupu do schengenského prostoru. A ještě daleko závažnější jsou důsledky toho, čím je odsun přijetí eura způsobován. Pokud razantně nenastartujeme ekonomiku a neprovedeme nezbytné reformy, udusíme se ve vlastních dluzích.
O mně je známo, že jsem všude byl a všechno znám, takže nikoho nepřekvapí, že mám v kapse geniální řešení, které narovná pokřivený sociální systém a deformovanou daňovou soustavu, přičemž vytvoří zázračně příznivé podmínky pro hospodářský růst. Pokud nevěříte, přečtěte si o Velké Pytlíkově reformě na mých stránkách.
http://broukpytlik.nazory.cz

Kdo nás vede
Richard N. Coudenhove-Kalergi ve své knize Pan-Evropa v kapitole XI. „Cesty k Pan-Evropě“ uvádí: „Každý boj vyžaduje přesnou znalost protivníků a jejich motivů, stejně tak i boj za evropskou jednotu. Protivníci Pan-Evropy se dělí ve 4 skupiny: v nacionální šovinisty, komunisty, militaristy
a průmyslové podniky chráněné cly. Čtvrtá skupina protivníků Pan-Evropy je nejnebezpečnější a nejmocnější.“ I když tato kniha vyšla v roce 1923, shora uvedené platí i dnes. Položme si otázky: 1. Kdo může mít zájem a prostřednictvím čeho nás vede k odporu proti: Evropské unii, evropské ústavě, přijetí eura a vstupu do eurozóny, průhlednosti v podnikání, zavádění evropského práva do práva českého, rozvíjení občanské společnosti, soudní moci? 2. Co tím tihle vůdci geopoliticky sledují?
Jaroslav Gold

Zlato, čipy a obavy
Kája Marxů říkal, že prej nejlepší způsob, jak si podrobit stát, je ovládnout jeho měnu. Nechci se nijak dotknout eurooptimistů, ale když vidím, jak vesele cpeme čipy do pasů, vypouštíme satelity, který za pár let lokalizujou každej mobil, sjednocujeme měny, pro kreditky už ani nevíme, co je opravdové zlato, a místo lamp věšíme po ulicích kamery, tak se opravdu obávám, že se to zvrtne. Takže každej rok oddálení eura je pro mě dobrej…
Brahmana

Re: zlato
A to máte, vážený/á Brahmano, dojem, že snad ODS má něco proti čipům do pasu a kamerám na ulici? Že se tomu snad brání pomocí rozhazování peněz? Svatá prostoto, budiž ušetřena poznání!
Dalibor

REKLAMA

Souhlasím a slyším
Souhlasím s tím, že datum přijetí eura není tak podstatné, ale jde hlavně o to, že už nad našimi politiky nebude viset žádný hlídač. ČSSD vládla hrozně, ale EU je alespoň omezovala v totálním populismu (částečně). I když, jak slyšíme, tak to dělali prachsprostými účetními podvody, takže výsledný efekt je pryč. Dokazuje to ale i neschopnost EU tato pravidla efektivně hlídat.
Honza

Re: Souhlasím
Naprosto souhlasím, že členství v EU kultivuje naši politickou scénu v mnoha ohledech. Souhlasím, že bychom měli možná méně utrácet a rychleji reformovat zejména důchodový systém. Souhlasím také, jak podotkl někdo před vámi, že českým politikům se utrácení líbí (bohužel se jim ale také volebně vyplácí). Žádná z těchto věcí ale ještě sama neznamená argument pro přijetí eura. Šetřit můžeme i bez eura. Bez eura rozhodně nebudeme členy druhé kategorie – pan Spurný trochu obešel fakt, že Británie nemá euro, a vůbec nezmínil fakt, že euro nemá ani Dánsko a Švédsko. A že ho moc nechtějí. Jde o to, že přijetí společné měny je věc, která značně omezí naši měnovou politiku, a má tudíž svoje náklady i přínosy, které je třeba zvážit poněkud náročnějšími technikami, než jsou použity v článku.
h153

Schengen ano, euro ne
Oddělme od sebe dvě věci: euro a dodržování rozpočtové střídmosti. Zavedení eura by v dohledné době znamenalo zdražení spotřebního koše pro většinu obyvatel, někdy až o desítky procent. Dále nevím, co by zavedení eura udělalo s ekonomickým růstem Česka. Dá se očekávat, že ekonomický růst bude ještě pár let v ČR vyšší než v Evropě, čili čím později euro zavedeme, tím lepší bude vzájemný kurz a tím nižší budou ekonomické dopady na obyvatelstvo jako domácí spotřebitele. Co se týče dluhů, tak tam je situace jasná – zadlužování, jak nám to zde naplánoval pan Tlustý, vede do pekel. Ale vysvětlete to panu Tlustému, že v době masivního zadlužení musí škrtat – třeba u železničních koridorů nebo rozsáhlých investičních akcí na ministerstvu vnitra, které chystá pan Langer v rámci realizace svého e-státu, nebo v oblasti armády – že nyní není vhodná doba na nákup raket země-vzduch nebo na nákup radarů za 1,5 miliardy či na nákup šrotu od Boeingu
(C-17, F-16), to jen tak namátkou. Najdeme tak asi 50 miliard a to jistě nevíme o všech šoliších nového pana ministra a jeho soudruhů ze současné vlády: jasně, nemají jisté, dokdy tam budou, tak žijí dneškem – kdo nezadá státní zakázku, nedostane úplateček, a když ji nezadám já tady a teď, zadá ji někdo jiný… Na rozpočtu je to znát.
challenger

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.czDiskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.