CZK/€ 25.350 +0,12%

CZK/$ 23.394 +0,17%

CZK/£ 29.700 +0,45%

CZK/CHF 26.625 +0,25%

29. 04. 2010

0 komentářů

E15: České banky mají v Řecku zainvestováno kolem 21 miliard

 


 

"Objem řeckých dluhopisů držených českými bankami představuje přibližně půl procenta celkových aktiv bankovního sektoru," uvedl pro E15 Tomáš Zimmerman z České národní banky. Objem řeckých státních dluhopisů v držení Komerční banky činí údajně zhruba 8 miliard korun, které však banka chce držet do splatnosti. Česká spořitelna má naopak ve své bilanci dluhopisy řeckých bank, které se rovněž potýkají s problémy. Podle odhadů E15 to může být 1,7 miliardy korun. ČSOB vzhledem k přípravám na IPO odmítla svou angažovanost v Řecku komentovat. Analytici odhadují, že ČSOB bude mít zainvestováno v řeckých státních dluhopisech podobnou částku jako Komerční banka. 

"Vzhledem k velmi omezeným obchodním a finančním vazbám České republiky a Řecka je přímý vliv na finanční sektor a ekonomiku ČR minimální," komentoval situaci tuzemských bank Tomáš Zimmerman z tiskového oddělení ČNB.

Potíže řecké ekonomiky a dělají těžkou hlavu řadě institucionálních investorů napříč Evropou a Spojenými státy. Řecká vláda si v zahraničí dosud vypůjčila 303 miliard dolarů, což je v přepočtu na české koruny těžko představitelných 5,9 bilionů Kč. "Evropská komise odmítla, že by mohlo dojít k restrukturalizaci řeckého dluhu, kdy by se dluhopisům prodloužila doba splatnosti a část by se případně odepsala. Banky by tak o peníze přicházet neměly," uvádí Tereza Zavadilová z deníku E15.

Tip: Názory analytiků na případný default Řecka naleznete v článku Daniela Kuchty " Je bankrot Řecka pouhou otázkou času? ".

Graf 1: Řecké dluhy u bank v zahraničí (mld. USD)

REKLAMA

Zdroj:
E15, Banka pro mezinárodní dohody 

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.czDiskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *