Středa 23. června. Svátek má Zdeňka.

E-tržiště ušetřila státu jen čtvrtinu peněz, zjistil NKÚ

Investice 05.05.2014 | 14:40 0 Komentářů

Elektronické zadávání zakázek ušetřilo státu za první rok fungování jen 320 milionů korun, ačkoli ministerstvo pro místní rozvoj čekalo úsporu ve výši 1,2 miliardy.

E-tržiště ušetřila státu jen čtvrtinu peněz, zjistil NKÚ

Praha – Elektronické zadávání zakázek, tedy takzvaná e-tržiště, ušetřilo státu za první rok fungování jen 320 milionů korun, ačkoli ministerstvo pro místní rozvoj čekalo roční úsporu ve výši 1,2 miliardy. Uvedl to Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) v závěru, ve kterém shrnul výsledky prověrky systému.

NKÚ také státu, respektive ministerstvu pro místní rozvoj, vytkl, že nepřipravilo systém kontrol a sankcí pro případ, že by ministerstva a další úřady, jež prostřednictvím e-tržišť mají nakupovat, povinnost neplnily.

Ministerstvo pro místní rozvoj se závěry úřadu nesouhlasí.

Povinně od července 2012

Používat e-tržiště musí ve vymezených případech ústřední orgány státní správy a jejich podřízené organizace od července 2012. Dobrovolně mohou systém využít třeba i územní samosprávy.

E-tržiště jsou webovou aplikací umožňující elektronické zadávání veřejných zakázek pro opakované nákupy vybraných komodit, jako jsou třeba kancelářské potřeby, nábytek či služby. E-tržiště ve většině případů nahrazuje dosavadní listinný způsob zadávání veřejných zakázek. Aplikace umožňuje i automatické hodnocení nabídek.

„Ministerstvo pro místní rozvoj ve studii proveditelnosti odhadlo, že díky e-tržištím se ročně ušetří 1,2 miliardy korun,“ uvedla mluvčí NKÚ Olga Málková. Ministerstvo ale podle ní po startu e-tržišť nesbíralo data, na jejichž základě by mohlo zjistit, jestli se úspor opravdu dosáhlo. „Kontroloři proto porovnali předpokládané hodnoty zakázek a jejich konečné smluvní ceny a spočítali, že za první rok provozu e-tržišť se ušetřilo jen 320 milionů korun,“ uvedl kontrolní úřad.

Chyby při přípravě systému

V postupu ministerstva shledal několik chyb. Mimo jiné zjistil, že při přípravě e-tržišť úřad rozdělil veřejnou zakázku na konzultační odbornou podporu na dvě veřejné zakázky malého rozsahu. Druhou z nich ministerstvo zadalo přímou výzvou jednomu dodavateli, nevyužilo tak možnost dosáhnout nižší ceny zakázky v konkurenčním prostředí. NKÚ toto kvalifikoval jako porušení rozpočtové kázně a zároveň jako nesrovnalost ve výši až 1,445 milionu, uvedli kontroloři. Ministerstvo navíc podle nich u těchto dvou zakázek nedoložilo, v jakém rozsahu konzultační služby čerpalo.

NKÚ rovněž uvedl, že v rozporu s právními předpisy ministerstvo dvakrát navýšilo ceník za služby, za které platí jednotlivým provozovatelům. Tím prý zvýšilo výdaje na provoz e-tržišť.

Za vybudování e-tržišť zaplatilo ministerstvo 37 milionů korun a první rok provozu ho stál 22,4 milionu korun. V prvním roce bylo na pěti e-tržištích evidováno přes 44 000 zakázek, skoro 32 000 z nich v celkové hodnotě 2,25 miliardy korun skončilo uzavřením smlouvy s dodavatelem. „Faktem ale je, že 38 procent zakázek oznámených na e-tržištích bylo zadáno bez soutěže, což má podle NKÚ negativní vliv na efektivnost e-tržišť a dopad na plánované úspory,“ uvedla mluvčí.

Ministerstvo: Je to transparentnější

Ministerstvo pro místní rozvoj tvrdí, že e-tržiště mají umožnit lepší kontrolu veřejných peněz u malých zakázek. „Účelem provozu e-tržišť je zejména zvýšení transparentnosti zadávání veřejných zakázek malého rozsahu, které do zahájení provozu e-tržišť nebyly nikde evidovány. Tím, že jsou v současné době zakázky malého rozsahu zadávány prostřednictvím e-tržišť, došlo k podstatnému zvýšení jejich transparentnosti,“ uvedla mluvčí ministerstva Radka Burketová.

Odkázala současně na průzkum ministerstva, podle nějž neznamená pro zadavatele zadávání veřejných zakázek prostřednictvím e-tržišť navýšení administrativní zátěže. „Znamená však pro ně finanční úsporu a zvýšení transparentnosti zadávání veřejných zakázek malého rozsahu,“ tvrdí.

Přes 42 tisíc zakázek

Podle výroční zprávy o fungování elektronických tržišť veřejné správy v roce 2013 zadala veřejná správa přes e-tržiště skoro 42 872 veřejných zakázek za celkem 4,1 miliardy korun. Objem všech veřejných zakázek loni podle analytické společnosti CEEC Research zpracované na základě údajů Věstníku veřejných zakázek činil 237,3 miliardy korun.

Národní infrastruktura pro elektronické zadávání veřejných zakázek, což je projekt, jehož jsou e-tržiště součástí, měla zpoždění. I provoz e-tržišť vláda podle NKÚ třikrát odložila. S ostrým provozem začala včas, tedy k 1. červenci 2012, jen dvě e-tržiště z pěti, která ministerstvo pro místní rozvoj vybralo v soutěži. Povinnost nakupovat jejich prostřednictvím vláda uložila jen svým usnesením.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.