Čtvrtek 29. října. Svátek má Silvie.

Důvěra v ekonomiku v ČR klesá

Investice 24.07.2018 | 10:29 0 Komentářů

Důvěra v ekonomiku v červenci podle Českého statistického úřadu klesla. Měziměsíčně souhrnný indikátor důvěry poklesl o 1,3 na 98,7 bodu. Snížení důvěry v národní hospodářství klesl jak mezi podnikateli, tak mezi spotřebiteli.

„Indikátor důvěry v ekonomiku se snížil hlavně v průmyslu, protože podniky během léta očekávají mírný pokles výrobní činnosti. Navíc výraznou bariérou růstu produkce je pro firmy pořád nedostatek zaměstnanců,“ sdělila Veronika Ptáčková z oddělení konjunkturálních průzkumů ČSÚ.

Statistici zaznamenali pokles ve všech hlavních oblastech kromě stavebnictví. „V průmyslu se snížilo hodnocení celkové i zahraniční poptávky. Se zpožděním tedy na domácí průmyslníky pravděpodobně dopadlo zpomalení dynamiky v eurozóně. Nicméně dnešní čísla z Německa ukazují, že tento pokles už je u konce. PMI v Německu totiž zastavily svůj sestupný trend a v červenci se vydaly směrem nahoru,“ dodal Viktor Zeisel z Komerční banky.

Pokud máme dnešní data shrnout, tak se snad dá jen říct, že firmy očekávají zpomalení dosavadního tempa jejich produkce, což vlastně docela dobře zapadá i do našeho scénáře o něco pomalejšího růstu českého hospodářství. Jde však zatím jen o cyklické zpomalení bez ohledu na možná rizika v podobě prohlubování obchodních válek nebo tvrdého brexitu,“ řekl Petr Dufek z ČSOB.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.