Středa 03. března. Svátek má Kamil.

Důvěra v domácí ekonomiku opět klesla

Ukazatel důvěry se oproti srpnu snížil o 3,1 bodu, z toho důvěra spotřebitelů klesla o 1,1 bodu a důvěra podnikatelů o 3,4 bodu. Vyplývá to z průzkumu Českého statistického úřadu.

Meziročně se důvěra v českou ekonomiku snížila o 10,3 bodu, přičemž důvěra spotřebitelů klesla o 3,8 bodu a důvěra podnikatelů o 11,8 bodu. Ve srovnání se srpnem spotřebitelé očekávají pro příští rok mírné zlepšení celkové ekonomické situace a zhoršení své finanční situace. Méně lidí očekává zvýšení nezaměstnanosti a rovněž klesl počet lidí, kteří chtějí spořit.

Průmyslové podniky pro příští měsíc očekávají zpomalení výrobní činnosti a pokles zaměstnanosti, celkově se ukazatel důvěry v průmyslu snížil o 6 bodů na 17,3 bodu. Ve stavebnictví se hodnocení ekonomické situace oproti minulému měsíci zvýšilo, hodnocení poptávky šlo naopak dolů. Celkově se ukazatel důvěry ve stavebnictví snížil o 0,5 bodu, je ale o 5,5 bodu vyšší než minulý rok.

U obchodníků se hodnocení ekonomické situace oproti minulému měsíci celkově snížilo o 1,3 bodu a oproti minulému roku je nižší o devět bodů.

Ve vybraných odvětvích služeb se hodnocení současné ekonomické situace ve srovnání se srpnem mírně snížilo. Hodnocení poptávky i její očekávání pro příští tři měsíce se také mírně snížila. Nepatrně se zvýšila očekávání ekonomické situace se pro příští tři měsíce a pro období příštích šesti měsíců se naopak snížila. Celkově ukazatel důvěry proti minulému měsíci klesl o jeden bod a meziročně je nižší o osm bodů.

Zdroj: ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.