Čtvrtek 22. října. Svátek má Sabina.

Drahé a ještě dražší, ceny potravin poletí vzhůru

Investice 27.07.2011 | 05:00 0 Komentářů

Vysoké ceny potravin budou trápit svět i v dalších letech

Brno/Vídeň – Je to sázka na jistotu, ceny potravin, které jsou už tak na historických maximech, porostou dál i v dalších letech.
Ukazují to prognózy a studie ekonomů i zástupců nevládních sdružení. Růst cen potravin pocítí lidé všude, nejhůře se ale projeví v chudých zemích.
A zatímco ve vyspělých zemích včetně Česka bude znamenat růst cen potravin o desítky až stovky eur, korun nebo dolarů vyšší měsíční výdaje rodin, v chudých zemích přinese více hladem a nemocemi ohrožených lidí. Podle Světové banky totiž už nynější vzestup cen potravin od června 2010 uvrhl do chudoby téměř 44 milionů lidí. Výpočty vídeňských ekonomů z Mezinárodního hospodářského institutu ukazují, že ceny potravin budou zvedat inflaci i v dalších dvou letech. Inflace se má pohybovat v zemích Evropské unie v průměru kolem čtyř procent – tedy na hodnotě, která je mírně vyšší než nynější růst cen.
Česko nebude výjimka
Také Česko musí počítat s vyššími cenami. Odhad Ministerstva financí počítá s tím, že v roce 2012 bude v Česku také kvůli sjednocování sazeb DPH inflace 3,5 procenta. Podle vídeňských ekonomů se nedá čekat, že by se zvyšování cen potravin zastavilo.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.