Neděle 11. dubna. Svátek má Izabela.

Drábkův úřad tají, komu zaplatil za kolabující systém

Investice 31.01.2012 | 06:00 0 Komentářů

Osobní data příjemců dávek se dostala do neznámých rukou, stát zaplatil 184 milionů

Praha – Ministerstvo práce a sociálních věcí tají jména firem, které se podílely na tvorbě nového informačního systému pro úřady práce. Přišel na 184 milionů korun, ale v lednu kolaboval – mizela v něm data, přispěl ke zpoždění výplat sociálních dávek a donutil stovky úředníků k přesčasové práci včetně víkendů.
Ministerstvo tak využívá možnosti, kterou chtějí politici v Česku omezit až od příštího roku. Dosud je totiž možné, aby peníze za státní zakázky putovaly od vítěze veřejné soutěže k různým subdodavatelským firmám, aniž by se vědělo, kdo je vlastní a kolik z veřejných peněz vlastně dostanou.
Ohledně zakázky na nový systém administrace sociálních dávek je tak veřejně k dispozici jenom velmi málo informací. Ministerstvo odmítá rozkrýt, kdo všechno na zakázce pracoval a za kolik peněz. Nelze tak vyvrátit podezření, že při výběru dodavatelů hrály roli i osobní vazby vedení ministerstva.
Právě tento systém přitom obsahuje obrovské množství důležitých dat o příjemcích dávek, které se dostaly do soukromých rukou. V databázi ministerstva jsou ekonomická, zdravotní a sociální data více než poloviny české populace.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.