CZK/€ 23.680 +0,08%

CZK/$ 22.037 +1,31%

CZK/£ 26.918 +0,71%

CZK/CHF 23.982 +1,03%

25. 07. 2016

0 komentářů

Donald Trump brojí za rozdělení bank. Wall Street zuří

 


 

Zákon byl schválen v roce 1933 a banky se podle něj musely řídit až do roku 1999, kdy jej zrušil tehdejší prezident Bill Clinton. Vyhověl tak bankám, kterým tím umožnil konkurovat na globální úrovni.

Údajně jde přímo o nápad Donalda Trumpa. Zajímavější však je, že stejný nápad zastávají i demokratiční senátoři Elisabeth Warrenová a Bernie Sanders. S pomocí Glass – Steagallova zákona se tak chtějí vystříhat situaci, kdy pád banky Lehman Brothers v roce 2008 dal v sázku stabilitu celého finančního trhu. Podle New York Times však není jisté jestli by zákon zabránil nadcházející krizi, kdyby zůstal v platnosti dodnes.

Nesouhlas se znovuzavedením zákona samozřejmě vyjádřily samotné banky. Ohradily se například JP Morgan Chase, Bank of Amerika a nebo Goldman Sachs. Nelibost bank je pochopitelná, snížila by se jejich ziskovost. Pokud by došlo na oddělování, jednalo by se o značně nákladný proces.

Pro se ale vyjádřil například i šéf Fedu v Minneapollisu Nell Kashkari. Ten byl jedním z klíčových lidí, kteří se podíleli na záchraně Wall Street po roce 2008. Tehdy byl v čele programu pro záchranu finančních institucí – TARP.
Zdroj : Lidovky.cz

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Banky, kterým došly peníze

Když banky kýchají, celá ekonomika chřadne. Pokud některé z obchodních bank dojdou peníze, zasahuje stát. Stalo se v rychlém sledu i v březnu letošního roku. Druhý březnový pátek takto dopadla Silicon Valley Bank (SVB), objemem aktiv 16. největší americká banka. Dva dny poté potkal podobný osud Signature […]

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

15. 03. 2023

Co si o inflaci myslí umělá inteligence? Například, že je jako zloděj, který nám ukradne každý den část peněz

Inflace je prý jako déšť na dovolené – někdy to může být zábavné, ale pokud to trvá dlouho, začne to být otravné. Ne, nejde o výrok autora, redakce vytvářející perex, jádro předchozí věty zformuloval robot. Pohledů na inflaci v textech, ze kterých robotický všeználek čerpá, existuje mnoho.

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

09. 03. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *