CZK/€ 24.550 -0,57%

CZK/$ 25.181 -1,03%

CZK/£ 27.816 +0,78%

CZK/CHF 25.676 -0,81%

09. 07. 2009

0 komentářů

Dohoda ČNB a APF o samoregulaci penzijních fondů

 


 

Viceguvernér ČNB Miroslav Singer k dohodě uvedl: „Shoda APF a ČNB demonstruje mimo jiné odpovědný přístup penzijních fondů a jejich vlastníků vůči tomuto odvětví. Doufám, že dohodnuté principy samoregulace přispějí k větší stabilitě a prosperitě penzijních fondů a odrazí se i ve vyšších výnosech investic jejich pojištěnců. K tomu by měly pomoci i změny zákonných norem regulujících toto odvětví (jako je zpoplatnění příliš častých přestupů a změny v účtování státních dluhopisů), které jsou právě schvalovány, či vstupují v platnost.

Prezident Asociace penzijních fondů Jiří Rusnok uvedl: „Asociace vítá, že ČNB se touto iniciativou rozhodla řešit určitou nedokonalost legislativy. Pro nás je přínosné, že můžeme lépe předvídat, jaké parametry bude regulátor posuzovat a podle jakých kritérií, z hlediska ČNB bude náš sektor vykazovat svoji stabilitu ještě transparentněji než doposud.

Otázkám finanční stability sektoru penzijních fondů věnovala ČNB v posledním roce vzhledem k negativnímu vývoji na finančních trzích zvýšenou pozornost. Sektor penzijních fondů se za poslední rok významně zkonsolidoval a většina akcionářů fondů učinila kroky k posílení jejich kapitálové vybavenosti, které podporovala ČNB.

Jednání s APF, která ČNB zahájila na počátku roku 2009, se podařilo završit uzavřením dohody o výchozím modelu nastavení mechanismu obezřetnostních opatření usilujících o další posílení finanční stability odvětví. Parametry modelu vycházejí z propočtů jednotlivých penzijních fondů, které zohledňují rizikovost jednotlivých složek jejich majetku. Penzijní fond, který překročí určité limity, je nucen bezodkladně učinit kroky k posílení finanční stability, například usilovat o navýšení vlastního kapitálu.

Dohodnuté principy budou od 1.9.2009 ověřovány v praxi během přechodného období, jež případně otevře prostor pro změnu stávající regulace.

REKLAMA

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.czDiskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.