CZK/€ 24.550 -0,57%

CZK/$ 25.181 -1,03%

CZK/£ 27.816 +0,78%

CZK/CHF 25.676 -0,81%

07. 05. 2021

0 komentářů

Dočasná komoditní rallye

 

Mnoho analytiků se nyní vyjadřuje, že se nacházíme v komoditním supercyklu. Kromě průmyslových komodit, které zažívají spanilou jízdu s rostoucí chutí společností produkovat, můžeme pozorovat i nárůst cen zemědělských komodit, což může v krajních případech vyvrcholit v potravinovou krizi. 

Dopady potravinové krize

Komoditní supercyklus je definován víceletými pohyby cen komodit, které jsou ovlivněny krátkodobými faktory, jako jsou války, hladomor, nadprodukce, recese a další cyklické faktory. Pokud dojde k těmto krátkodobým šokům, může to vyvrcholit až ke komoditnímu supercyklu.

Přiložený graf zobrazuje vývoj zemědělských komodit. Můžeme pozorovat, že komodity se přibližují svým maximům z roku 2011, zatímco komodity zapojovány do výroby domů se nacházejí na svých maximech.


Zdroj : Zerohedge.com

REKLAMA

Rozvojové trhy jsou tomuto vývoji nejzranitelnější. Hlavním důvodem je, že spotřebitelé utrácejí mnohem větší podíl svých příjmů na potraviny ve srovnání s rozvinutými zeměmi. Trend vyšších cen potravin vedoucí k sociálním nepokojům sahá daleko do historie a může vyvrcholit v mnohé historické zvraty.

Francouzská revoluce v roce 1789, která svrhla režim Ancien Régime, následovala po sledu špatné úrody, která vedla k velkému zvýšení cen potravin. Podobný příběh je pozorovatelný v čase evropských revolucí v roce 1848, které následovaly po selhání úrody brambor v 40. letech 19. století a souvisejícím silném hladomoru ve velké části Evropy.

Nastartování současného supercyklu

Rok 2020 se nesl ve znamení mnoha omezení způsobených koronavirem, což vyvolalo prudké snížení úrokových sazeb a umožnilo mnoha lidem nákup nových příbytků.

REKLAMA

Komodity poskytují signál o globálních rovnováhách mezi nabídkou a poptávkou. S postupným vakcinačním programem, který v USA a dalších zemích nabírá na obrátkách, a opětovné otevírání ekonomik umožňuje zvýšit výrobní produkci a doplnit společnostem zásoby. Při pohledu na vývoj cen komodit je možné predikovat obavy z očekávání na zrychlení inflace v příštích několika letech, avšak inflace a růst cen mohou být jen dočasné. Pokud však proces opětovného otevírání bude pokračovat, je pravděpodobnější, že významnější část komodit se vrátí do svého „cenového normálu.“

Významnější část spotřebitelských výdajů bude spíše zaměřena na služby (jako je volný čas a cestování), a nikoli na zboží. Pracovní síla představuje největší náklady na většinu zboží a většina rozvinutých zemí má velké odvětví služeb, kde ceny komodit přímo nepřispívají k nákladům. Posledním a nejzásadnějším faktorem, který indikuje postupné zmírnění tlaku na růst cen komodit je samotný trh, který nám ukazuje, že cena kontraktů komodit s dodáním v budoucnu je nižší, než je současná tržní cena.

Tak jaký komoditní supercyklus?

Lukáš Baloga, hlavní analytik ProfitLevel

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Komentář z USA: Je třeba očistec, ne peklo

Americký FED si definitivně zvolil cestu do recese, možná již na přelomu roku, možná později v roce 2023. Na rozdíl od evropských centrálních bank má za úkol nejen udržet inflaci v požadovaném koridoru, ale také zároveň udržet nezaměstnanost na uzdě. Ta dosáhla 3,7 %, zatímco inflace se drží na […]

Text: Redakce

Foto: Miroslav Hošek

29. 09. 2022

Bude „zelenější“ kryptoměna přístupnější?

Kryptoměny jsou často kritizovány pro svou „těžbu“ jako neekologické. Ethereum však po největší úpravě v jeho historii začalo fungovat na jiném systému, který energetickou náročnost snižuje. Může tak přinést další možnosti i přilákat nové investory.

Text: Karel Pučelík

Foto: Zdroj: Piaxabay.com

26. 09. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.