CZK/€ 25.440 +0,26%

CZK/$ 23.453 +0,37%

CZK/£ 30.298 +0,39%

CZK/CHF 26.480 +1,03%

31. 07. 2013

0 komentářů

Dobré výsledky ekonomiky USA zvyšují pravděpodobnost rychlejšího utažení měnové politiky

 


 

Za růstem HDP stály silnější spotřeba a investice, které vyvážily pokles vládních výdajů a negativní vliv čistých exportů. Výkon ekonomiky si podle plánu prošel také významnou metodologickou revizí, což se na statistikách posledních let projevilo spíše pozitivně.

Graf: Vývoj HDP v USA od roku 1994 (kvartální data v %)

xtb-usa-ekonomika

Americký dolar posílil na páru s eurem po zveřejnění dat až na 1,3208 EUR/USD a byl tak nejsilnější za poslední týden. Americké akciové indexy se po zveřejnění dat pohybovaly v ziscích až 0,7 % a do černých čísel se postupně přetavily také některé evropské akciové indexy.

Chabý vývoj HDP byl jedním z faktorů, který držel americkou centrální banku Fed od rychlejšího utahování měnové politiky. Dobré výsledky za poslední kvartál přispívají k očekávání posunu banky tímto směrem. A ponechme stranou, že HDP může být v budoucnu významně revidováno, jako jsme toho byli svědky v datech za první kvartál.

REKLAMA

Zápis ze zasedání amerického Fedu, který bude zveřejněn dnes ve 20:00, by tak mohl být optimističtější právě s ohledem na ekonomický vývoj. Změna v očekávání je již samozřejmě v trhu započtena a žádná zásadní prohlášení, kterými by se mohl Fed dostat do rohu, se nečekají. I tak můžeme čekat zvýšenou volatilitu. Vzhledem k bídnému vývoji amerického dolaru v minulých týdnech by mohl být vyšší potenciál v sázce na jeho posílení.

Jiří Tyleček, analytik XTB

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články

Komentář: Jaký dopad by mělo vítězství Donalda Trumpa na trhy?

Po skončení první poloviny roku můžeme konstatovat, že napětí v mezinárodním obchodě se opět zostřuje směrem až k obchodní válce. V tomto prostředí se blíží kvapem prezidentské volby v USA. Po nedávném atentátu na Donalda Trumpa můžeme konstatovat, že zvolení tohoto prezidentského kandidáta začíná být vysoce pravděpodobné. Jaké jsou aktuální ekonomické […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

24. 07. 2024

Průzkum: Drobní investoři se obracejí od ESG

Podle průzkumu mezi českými drobnými investory více než polovina (51 %) investorů nepřemýšlí o faktorech ESG, zatímco 37 % ano. Čtvrtina českých investorů o ESG uvažuje jen tehdy, když se těmto investicím daří. Vyplývá to z nejnovějšího průzkumu Retail Investor Beat (RIB) obchodní a investiční platformy eToro.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

19. 07. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *