CZK/€ 24.945 +0,20%

CZK/$ 23.341 +0,50%

CZK/£ 29.515 +0,19%

CZK/CHF 26.153 +0,28%

31. 07. 2013

0 komentářů

Dobré výsledky ekonomiky USA zvyšují pravděpodobnost rychlejšího utažení měnové politiky

 


 

Za růstem HDP stály silnější spotřeba a investice, které vyvážily pokles vládních výdajů a negativní vliv čistých exportů. Výkon ekonomiky si podle plánu prošel také významnou metodologickou revizí, což se na statistikách posledních let projevilo spíše pozitivně.

Graf: Vývoj HDP v USA od roku 1994 (kvartální data v %)

xtb-usa-ekonomika

Americký dolar posílil na páru s eurem po zveřejnění dat až na 1,3208 EUR/USD a byl tak nejsilnější za poslední týden. Americké akciové indexy se po zveřejnění dat pohybovaly v ziscích až 0,7 % a do černých čísel se postupně přetavily také některé evropské akciové indexy.

Chabý vývoj HDP byl jedním z faktorů, který držel americkou centrální banku Fed od rychlejšího utahování měnové politiky. Dobré výsledky za poslední kvartál přispívají k očekávání posunu banky tímto směrem. A ponechme stranou, že HDP může být v budoucnu významně revidováno, jako jsme toho byli svědky v datech za první kvartál.

REKLAMA

Zápis ze zasedání amerického Fedu, který bude zveřejněn dnes ve 20:00, by tak mohl být optimističtější právě s ohledem na ekonomický vývoj. Změna v očekávání je již samozřejmě v trhu započtena a žádná zásadní prohlášení, kterými by se mohl Fed dostat do rohu, se nečekají. I tak můžeme čekat zvýšenou volatilitu. Vzhledem k bídnému vývoji amerického dolaru v minulých týdnech by mohl být vyšší potenciál v sázce na jeho posílení.

Jiří Tyleček, analytik XTB

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články

Americký akciový index S&P 500 pravděpodobně klesne minimálně o 30 procent

Hlavní americký akciový index S&P 500 se od poloviny května pohybuje na nových historických maximech kolem 5300 bodů, aktuální hodnota indexu přitom činí 5278 bodů. Tato úroveň amerického akciového indexu přitom odpovídá valuačnímu ukazateli P/E na úrovni 25x. Jinak řečeno, investoři nyní musí za americké akcie v […]

Text: Milan Vodička

Foto: Shutterstock

19. 06. 2024

Bitcoin ukončil týden na vyšší úrovni po silném přílivu do spotových ETF

Bitcoin zakončil minulý týden o 3 % výše po silném přílivu peněz do amerických spotových bitcoinových ETF. V úterý došlo k celkovému přílivu 887 milionů USD do amerických spotových bitcoinových ETF, což byl druhý nejvyšší den zaznamenaný od jejich spuštění. V čele stál FBTC společnosti Fidelity s […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

11. 06. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *