Pátek 17. září. Svátek má Naděžda.

Dobré výsledky ekonomiky USA zvyšují pravděpodobnost rychlejšího utažení měnové politiky

Makro 31.07.2013 | 17:14 0 Komentářů

Ekonomika Spojených států rostla ve druhém kvartálu podle prvního odhadu o 1,7 % při očekávání růstu o pouhé 1 %. Nebýt negativní revize čísel za první čtvrtletí, vzpruha americkému dolaru a akcií by byla ještě výraznější (komentář XTB).

Za růstem HDP stály silnější spotřeba a investice, které vyvážily pokles vládních výdajů a negativní vliv čistých exportů. Výkon ekonomiky si podle plánu prošel také významnou metodologickou revizí, což se na statistikách posledních let projevilo spíše pozitivně.

Graf: Vývoj HDP v USA od roku 1994 (kvartální data v %)

xtb-usa-ekonomika

Americký dolar posílil na páru s eurem po zveřejnění dat až na 1,3208 EUR/USD a byl tak nejsilnější za poslední týden. Americké akciové indexy se po zveřejnění dat pohybovaly v ziscích až 0,7 % a do černých čísel se postupně přetavily také některé evropské akciové indexy.

Chabý vývoj HDP byl jedním z faktorů, který držel americkou centrální banku Fed od rychlejšího utahování měnové politiky. Dobré výsledky za poslední kvartál přispívají k očekávání posunu banky tímto směrem. A ponechme stranou, že HDP může být v budoucnu významně revidováno, jako jsme toho byli svědky v datech za první kvartál.

Zápis ze zasedání amerického Fedu, který bude zveřejněn dnes ve 20:00, by tak mohl být optimističtější právě s ohledem na ekonomický vývoj. Změna v očekávání je již samozřejmě v trhu započtena a žádná zásadní prohlášení, kterými by se mohl Fed dostat do rohu, se nečekají. I tak můžeme čekat zvýšenou volatilitu. Vzhledem k bídnému vývoji amerického dolaru v minulých týdnech by mohl být vyšší potenciál v sázce na jeho posílení.

Jiří Tyleček, analytik XTB

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.