Pondělí 02. srpna. Svátek má Gustav.

Dnes zasedá americká centrální banka. Osud dolaru závisí na jednom slovu

InvesticeMakro 18.03.2015 | 15:17 0 Komentářů

Klíčová událost tohoto týdne je tady. Dnes večer v 19:00 skončí 2denní zasedání americké centrální banky (Fed), na němž se bankéři radí, kdy prvně zvýšit základní úrokovou sazbu po skončení finanční krize. 

Následně na tiskové konferenci v 19:30 Janet Yellen, šéfka Fedu, detailněji veřejnosti představí pohled centrální banky na budoucnost monetární politiky největší ekonomiky světa. Fed dnes rovněž zveřejní čerstvou ekonomickou projekci na nejbližší 2 roky.  Tento dokument navíc obsahuje očekávaný vývoj úrokových sazeb pohledem jednotlivých členů bankovní rady (FOMC).

Až 86 procent dotázaných investorů společností Bloomberg předpokládá, že Janet Yellen dnes na tiskové konferenci vypustí ze své rétoriky slovo trpělivý („patient“), když bude mluvit o normalizaci monetární politiky v USA a potenciálním zvýšení úrokových sazeb. Mnozí se domnívají, že její dnešní projev bude podobný tomu, který použila před americkým Kongresem. Tehdy uvedla, že rozhodnutí bankovní rady nepoužívat slovo trpělivý v souvislosti s utažením měnových podmínek neznamená okamžité zvýšení úrokových sazeb. Janet Yellen může rovněž zdůraznit, že FOMC bude nadále pečlivě sledovat vývoj ekonomiky USA a rozhodnutí zvýšit úrokové sazby bude diskutováno na jednotlivých setkáních bankovní rady. V případě, že se Janet Yellen vzdá slova trpělivý ve svém projevu na tiskové konferenci, lze očekávat další posílení amerického dolaru. Americké akcie mohou naopak reagovat negativně.

Hlavním argumentem proti zvyšování úrokových sazeb se zdá být pomalu rostoucí inflace a silný dolar. Avšak Spojené státy jsou poměrně uzavřenou ekonomikou, kde se export podílí na HDP jenom 14 procenty. Pro srovnání v eurozóně tvoří export až 43 procent HDP a například ve Švýcarsku až 67 procent HDP. Co se týče inflace, tak ta je do velké míry ovlivněna nižšími cenami energií a potravin. Ceny potravin klesají díky levnému dovozu (silný dolar). Importované potraviny se na celkové spotřebě jídla podílejí 20 procenty.  Domácnosti ve výsledku disponují více zdroji, jež mohou utratit na spotřebu a ta je přeci hnacím motorem ekonomiky USA. Když si Fed bude nadále myslet, že tento pozitivní efekt v podobě levnějšího benzínu a jídla převáží ten negativní v podobě nízké inflace a kontrakce těžebního průmyslu, pak šance na zvýšení úrokové sazby existuje. 

Michaela Moravcová, analytik finančních trhů Bossa.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.