Pondělí 27. září. Svátek má Jonáš.

Dluhy domácností v prosinci rostly, u firem klesly

BankyMakro 31.01.2012 | 16:09 0 Komentářů

Dluhy domácností v Česku v posledním měsíci minulého roku narostly o 9,35 miliardy korun, u podniků zadluženost klesla o 10,67 miliardy. Tyto údaje dnes poskytla Česká národní banka.

Meziročně vzrostly dluhy domácností o 60,6 miliardy dolarů na 1,118 bilionu dolarů. „Zadluženost českých domácností roste sice nižším tempem než v předkrizových letech, její tempo však stále výrazně převyšuje růst cen zboží či nemovitostí, které si na úvěr kupují. Pokračující poptávku po nových úvěrech tak mohou banky očekávat i v letošním roce. Ochota domácností více se zadlužovat však bude velmi ovlivněna vývojem naší ekonomiky, který závisí na kondici eurozóny, a hlavně Německa. Celková míra zadlužení českých domácností je sice stále pod průměrem vyspělé západní Evropy, vybrané, především nízkopříjmové domácnosti však mohou mít se splácení problémy,“ říká Petr Kříž, partner a odborník na bankovnictví ze společnosti PwC Audit.

Zadluženost firem meziročně vzrostla o 46,6 miliardy korun na 951,8 miliardy korun. „Meziroční nárůst zadlužení podniků ukazuje na mírné oživení trhu firemních úvěrů v loňském roce. Závěr roku však opět připomněl obavy z další finanční krize. Banky jsou při úvěrování podniků obezřetnější a selektivnější. Na trhu jsou nyní firmy, které dokázaly najít růstové příležitosti a daří se jim, i společnosti, které zápasí o přežití. Očekávám, že ani letos banky českým podnikům úvěrové kohoutky nezavřou, ještě pečlivěji si však budou vybírat, komu půjčí,“ dodává Petr Kříž.

Zdroj: ČTK, PricewaterhouseCoopers

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.