CZK/€ 25.305 -0,06%

CZK/$ 23.413 +0,02%

CZK/£ 29.594 +0,24%

CZK/CHF 25.911 +0,38%

17. 06. 2013

0 komentářů

Demise české finanční trhy nevyděsí

 


 

Celá kauza vedoucí k demisi premiéra je jistě tučné mediální sousto, avšak my si jej zredukujme na tři otázky, jejichž zodpovězení by nás mělo zajímat. Za prvé, jaké jsou další varianty vlády, za druhé, změní se nějak v dohledné době hospodářská politika vlády a za třetí, lze s ohledem na výše uvedené očekávat nějakou reakci (českých) finančních trhů – tedy primárně koruny a dluhopisů? Pokud jde o odpověď na otázku číslo jedna – v zásadě se nabízejí tři varianty vládního kabinetu, který by mohl nastoupit po Nečasově vládě. Za prvé by to mohl být kabinet postavený na půdorysu současné koalice. Takové řešení má však několik háčků – koalice se bude muset např. nejen sama, ale i s prezidentem shodnout na osobě nového premiéra, přičemž nová vláda potřebuje podporu 101 hlasů ve Sněmovně, což znamená sázet opět na přeběhlíky (Kočí, Škárka). Za druhé je zde varianta předčasných voleb, po které samozřejmě touží opozice. Na té však bude muset být ještě větší shoda, neboť k předčasnému rozpuštění Sněmovny je zapotřebí 120 hlasů (z 200). A konečně je zde i varianta úřednické vlády sestavené prezidentem Zemanem.

Těžko v tuto chvíli říci, která z variant je nejpravděpodobnější, nicméně ať již dojde k jakémukoliv řešení je vcelku jasné, že změna vlády se v hospodářské politice projeví v krátkém období minimálně. Například i opozice chce, aby současná vláda dotáhla práce v oblasti povodňových škod. Podobné je to i se státním rozpočtem na rok 2014 – jeho kostra musí být daná v horizontu týdnů, což znamená, že to bude stejně rozpočet s rukopisem odcházející Nečasovy vlády. I z tohoto důvodu by české trhy měly zůstat v klidu a soustředit se (jako téměř vždy) na dění na globálních trzích.

Jan Čermák
Analytik ČSOB

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Komentář: Šílenství měnové politiky

Současná měnověpolitická „sezóna“ začala v roce 2022, kdy centrální bankéři v západních vyspělých ekonomikách začali zvyšovat sazby, aby bojovali proti inflaci. Trvalo jim několik let, než se dostali tam, kde jsou dnes. Zda bylo jejich úsilí úspěšné, nám pravděpodobně napoví několik příštích měsíců a další období.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

18. 03. 2024

Analýza: Zpátky do reality – pravidelný příjem v roce 2024

Investování za účelem dosažení pravidelného příjmu se oproti předpandemické době nízkých úrokových sazeb a kvantitativního uvolňování radikálně změnilo. Poprvé po mnoha letech může být úrok na peněžním vkladu lákavou alternativou. „Uložení“ peněz v ultradefenzivní hotovosti však obnáší vlastní rizika a nenabízí žádnou příležitost ke kapitálovému zhodnocení. Rok […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

14. 03. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *