Středa 02. prosince. Svátek má Blanka.

Demise české finanční trhy nevyděsí

Investice 17.06.2013 | 10:40 0 Komentářů

Česká republika ctí pravidlo posledních několika let, které zní: kdykoliv se nám dostane pozornosti na předních stránkách globálních finančních deníků jako je Wall Street Journal či Financial Times vždy jsou konsekvence vesměs negativní. Ne jinak tomu je dnes ráno, kdy deník WSJ informuje o tom, že český premiér Nečas odstupuje v reakci na skandál okolo hlavní asistentky na úřadu vlády Nagyové. (Komentář ČSOB)

Celá kauza vedoucí k demisi premiéra je jistě tučné mediální sousto, avšak my si jej zredukujme na tři otázky, jejichž zodpovězení by nás mělo zajímat. Za prvé, jaké jsou další varianty vlády, za druhé, změní se nějak v dohledné době hospodářská politika vlády a za třetí, lze s ohledem na výše uvedené očekávat nějakou reakci (českých) finančních trhů – tedy primárně koruny a dluhopisů? Pokud jde o odpověď na otázku číslo jedna – v zásadě se nabízejí tři varianty vládního kabinetu, který by mohl nastoupit po Nečasově vládě. Za prvé by to mohl být kabinet postavený na půdorysu současné koalice. Takové řešení má však několik háčků – koalice se bude muset např. nejen sama, ale i s prezidentem shodnout na osobě nového premiéra, přičemž nová vláda potřebuje podporu 101 hlasů ve Sněmovně, což znamená sázet opět na přeběhlíky (Kočí, Škárka). Za druhé je zde varianta předčasných voleb, po které samozřejmě touží opozice. Na té však bude muset být ještě větší shoda, neboť k předčasnému rozpuštění Sněmovny je zapotřebí 120 hlasů (z 200). A konečně je zde i varianta úřednické vlády sestavené prezidentem Zemanem.

Těžko v tuto chvíli říci, která z variant je nejpravděpodobnější, nicméně ať již dojde k jakémukoliv řešení je vcelku jasné, že změna vlády se v hospodářské politice projeví v krátkém období minimálně. Například i opozice chce, aby současná vláda dotáhla práce v oblasti povodňových škod. Podobné je to i se státním rozpočtem na rok 2014 – jeho kostra musí být daná v horizontu týdnů, což znamená, že to bude stejně rozpočet s rukopisem odcházející Nečasovy vlády. I z tohoto důvodu by české trhy měly zůstat v klidu a soustředit se (jako téměř vždy) na dění na globálních trzích.

Jan Čermák
Analytik ČSOB

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.