Čtvrtek 23. září. Svátek má Berta.

Datum přijetí eura v ČR se vzdaluje

Vzhledem k plánovaným schodkům rozpočtu nebude moci Česká republika dosáhnout konvergenčních kritérií pro přijetí eura. Termín vstupu do eurozóny se vzdaluje.

Ministr financí Eduard Janota na včerejší tiskové konferenci uvedl, že schodky rozpočtů ČR povedou k deficitu veřejných financí 4,5 až 4,7 procenta hrubého domácího produktu v roce 2010, následně k pětiprocentnímu deficitu a v roce 2012 k 4,2 procenta HDP. Maastrichtská kritéria však předepisují pro přijetí eura maximální výši deficitu na úrovni 3 % HDP. 

V roce 2010 by měl deficit státního rozpočetu být 165 miliard, zároveň však ministr upozornil, že kdyby vláda ponechala státním financím volný vývoj, byl by deficit rozpočtu příští rok 220 miliard korun, což je více než sedm procent HDP.  

V roce 2011 by měl činit 160 miliard a v roce 2012 pak 156 miliard korun. Navržené rozpočty podle ministra dodržují výdajové limity, které byly schváleny předchozí vládou. „Pokud nedojde ke změně legislativy, tak je za této situace splnění maastrichtských kritérií poměrně hodně hodně daleko,“ upozornil Janota.

Ministr rovněž upozornil na rapidně rostoucí náklady na úhradu dlužných úroků. Letos by jen na úrocích z dluhu mělo Česko zaplatit 54 miliard proti plánovaným 48 miliardám. V roce 2010 by měly úroky stoupnout na 65 miliard, následně na 76 miliard a v roce 2012 na 87 miliard korun.

Zdroj: Finanční noviny, ČTK

Jeden komentář: “Datum přijetí eura v ČR se vzdaluje”

  1. Keiffer napsal:

    I have exactly what info I want. Check, plesae. Wait, it’s free? Awesome!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.