Čtvrtek 03. prosince. Svátek má Svatoslav.

Datové schránky: Už za tři týdny hrozí informační tma

Investice 13.10.2009 | 13:58 0 Komentářů

Zatím jen desetina firem a úřadů si aktivovala schránku, jejíž používání bude od 1. listopadu povinné

Praha – Zatím jen 38,5 tisíce společností, zhruba desetina ze všech, si aktivovalo datovou schránku. Necelé tři týdny před startem zcela nového způsobu doručování písemností od úřadů je tak na změnu připraveno jen minimum firem, vyplývá z nejnovějších statistik ministerstva vnitra.
Překvapivě ještě horší je situace u úřadů. Hlavně kvůli nim přitom vláda posunula ostrý start datových schránek z původně plánovaného 1. července na začátek listopadu. Schránku si zatím aktivovalo jen 600 úřadů z celkem 7 412.
Firmám a zejména úřadům tak v listopadu hrozí problémy. Zatímco společnosti přijdou ve většině případů „jen“ o důležité písemnosti od úřadů, samotné úřady riskují desítky žalob kvůli porušení zákona.
Kolaps prý nepřijde, jen zpomalení
Kolaps systému podle vyjádření ministerstva vnitra nehrozí, ani kdyby se všichni zbývající uživatelé přihlásili až na poslední chvíli. „Systém je dostatečně zabezpečený, aby případný nápor aktivací na konci měsíce října bez problémů zvládl. Pravděpodobnost kolapsu celého systému na přelomu října a listopadu se rovná nule,“ říká Jiří Korbel z tiskového oddělení ministerstva. „Samozřejmě všude, kde figuruje lidský faktor, se určité menší problémy nedají předem vyloučit,“ dodává.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.