Neděle 25. července. Svátek má Jakub.

Daňové přiznání zatím odevzdalo 1,84 milionu lidí

Investice 10.04.2015 | 12:33 0 Komentářů

Do 9. dubna bylo možné podat daňové přiznání bez sankce. Pokud ale vypočtená pokuta za pozdější dodání nedosáhne výše 200 korun, úřad ji nepředepíše.

Daňové přiznání zatím odevzdalo 1,84 milionu lidí

Praha – Lidé odevzdali do čtvrtka 1,84 milionu daňových přiznání k dani z příjmu fyzických osob za loňský rok. To je o 73 000 méně než ve stejném období loni. Informovala o tom mluvčí Generálního finančního ředitelství Petra Petlachová.

Celkem Finanční správa očekává letos zhruba 1,94 milionu daňových přiznání, což je přibližně stejně jako loni.

Podat daňové přiznání bez sankce mohli lidé právě do 9. dubna, oficiální termín byl 1. dubna.

Další termín pro odevzdání přiznání k dani z příjmu fyzických osob je 1. červenec. Ten platí pro ty, kteří využívají služeb daňového poradce.

Počet elektronických podání roste

Výrazně stoupl počet elektronických podání. Prostřednictvím datové schránky daňové přiznání odevzdalo letos zatím přes 64 800 lidí, loni to bylo přes 17 000. Elektronické podání (tzv. EPO) využilo téměř 92 000 lidí, loni necelých 49 000.

K datovým schránkám se vztahuje jedna z novinek letošního daňového přiznání. Lidé s aktivní datovou schránkou, kterým roční zúčtování daně neprovede zaměstnavatel, od letoška musejí daňové přiznání podávat elektronicky datovou zprávou. A to mohou učinit jak prostřednictvím datové schránky, tak přes aplikaci Elektronická podání pro finanční správu.

Finanční správa ale na počátku března uvedla, že během letošního roku bude možné podat daňové přiznání i datovou zprávou bez uznávaného elektronického podpisu nebo ověřené identity podatele přihlášením do datové schránky. Přiznání však bude nutné do pěti dnů potvrdit například formou e-tiskopisu.

Pod 200 korun se pokuta neplatí

V případě, že poplatník podá daňové přiznání po zákonné lhůtě a se zpožděním delším než pět pracovních dnů, finanční úřad automaticky ze zákona přistupuje k výpočtu pokuty. Pokud ale vypočtená pokuta nedosáhne výše 200 korun, úřad ji nepředepíše a neplatí se.

Daň z příjmu právnických osob do čtvrtka odevzdalo téměř 308 000 subjektů, loni to bylo necelých 295 000.

Češi mohou daňové přiznání podat více způsoby. Formulář můžou na úřad zaslat poštou, donést nebo podat přes internet. Na internetových stránkách finanční správy je možné formulář vyplnit včetně kontroly správnosti propočtu a zaslat ho finančnímu úřadu elektronicky buď prostřednictvím daňového portálu, nebo datové schránky. Zůstává také možnost daňové přiznání pouze elektronicky vyplnit, poté vytisknout a zaslat na finanční úřad poštou nebo doručit osobně.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.